Eğitim sistemine yeni bir yöntem geliyor

Şanlıurfa’da eğitim anlamında yeni bir proje geliştirilerek, öğrencilere farklı bir sistemle ders verilmeye çalışılacak. Geliştirilen proje ile bir grup öğretmen Almanya’ya gidecek, burada öğrendiklerini Şanlıurfa’da uygulamaya çalışacak.

Eğitim sistemine yeni bir yöntem geliyor
 Urfanatik Gazetesi / Rıdvan ORTAKAYA

 

Öğretmenler, Montesori ismi verilen eğitim sistemi kapsamında Almanya’da görecekleri eğitimi Türkiye’de uygulamaya çalışacak. Montesori eğitim yöntemiyle öğrencilerin öğrenme yetenekleri geliştirilmeye çalışılacak.

Şanlıurfa Merkez Profili İlköğretim okulu öğretmenlerinden Birsen Sarıtoprak öncülüğünde hibe desteği sağlanarak geliştirilen proje ile öğrencilerin eğitim alanında farklı yetenekler ortaya koyması amaçlanıyor. Proje kapsamında Bir grup öğretmen Almanya’ya gidecek. Almanya’da Montesori sistemi eğitimi alacak olan öğretmenler, bu sistemi Şanlıurfa’da da uygulamaya çalışacak. Montesori sistemiyle öğrenciler, sınıfta istediği dersi çalışabilecek. Öğretmen ise sadece burada gözetim yapabilecek.

Bu kapsamda her öğrenci, istediği dersi çalışabilecek. Yani aynı sınıf içerisinde bütün öğrenciler, aynı dersi dinlemek zorunda kalmayacak. Aynı sınıfta bir öğrenci resim yaparken, bir başka öğrenci matematik dersiyle uğraşabilecek. Bu durum, öğrencilerin dikkatinin dağılmaması için de oldukça önem taşıyor. Projenin uygulanabilmesi için sınıfların çok kalabalık olmaması gerekiyor.

Haliyle Şanlıurfa’da bu projeyi hayata geçirmek kolay olmayacak. Bu kapsamda özel okullar yapılır mı veya milli eğitim müdürlüğü bunun için çalışma başlatılır mı bilinmiyor ancak, öğretmenler, projelerinin bu anlamda destek görmesini bekliyor. 

Hibe desteği sağlanarak geliştirilen proje kapsamında öğretmenler, Almanya’da gördükleri iki haftalık eğitimin ardından Şanlıurfa’ya dönerek bu sistemi uygulamaya çalışacak.

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER