30 Nisan 2014 Çarşamba 00:00
Dershanelerle ilgili kritik gerçek ortaya çıktı
banner23
Bu sayının 1500’ü bulacağını belirten GÜVENDER Başkan YardımcısıEyüp Kılcı , “Kayıt dışı özel ders büroları açıldı. Eğitim yasak bir faaliyete döndü” tespitini yaptı.
Meclis’te kabul edilen ve dershaneleri kapatan yasayla ilgili GÜVENDER Başkan Yardımcısı Eyüp Kılcı’dan çarpıcı bir uyarı geldi. Kılcı, kayıt dışı eğitimin yaygınlaştığını belirtti.
ÖZEL BÜROLAR AÇILIYOR
Eğitime ceza uygulanacak bir yola girildiğini söyleyen Kılcı, sınava hazırlık gerektiren derslerin verileceği yerlere yasaklar geleceğini vurguladı. Kılcı, “Ders veren yer devletten izin almalı gibi bir madde var. Ancak bunu takip etme şansları yok. Bunlar ancak şikayetle bulunabilir. Şu anda özel ders büroları açılmaya başlandı. Eğitim tümüyle yasak bir faaliyet haline dönüştü” diye konuştu.
OKULLAR BOŞALACAK
Bugün'ün haberine göre, Türkiye’deki 3 bin 500 dershaneden 600’ünün kapandığını açıklayan Kılcı,  özel okullar ile dershanecilerin karşı karşıya getirildiğini kaydetti. Dershanelere sunulan 4 yıllık geçiş sürecinin özel okulların içini boşaltacağını anlatan Kılcı, “Hem resmi hem özelde okuyan son sınıf öğrencileri geçiş sürecine giren kurumlara kayıt yaptıracaktır. Burada sınava hazırlık eğitim, verilecektir. Sadece levhalar değişecek” dedi.
İŞSİZLİK RAKAMLARI ARTACAK
Öğrenciler kadar öğretmenlerin de mağdur edildiğini kaydeden Kılcı, dershanelerde görev yapan 100 bin öğretmenin işsiz kalma ihtimali ile karşı karşıya kaldığını belirtti. İşsizlik rakamlarının dershanelerin kapatılmasıyla birlikte artacağınını vurgulayan Kılcı, “Dershanede görev yapan personelle ilgili hiçbir düzenleme yok. Onlar tamamen işsiz kalacak. 6 yılını doldurmayan öğretmenlerde aynı kaderi payla acak” dedi.
Merdiven altı eğitim yayılacak
Özel Ders­ha­ne­ler ve Özel Öğ­re­tim Ku­rum­la­rı Bir­li­ği (ÖZ­DE­BİR) Baş­ka­nı Fa­ruk Köp­rü­lü de ders­ha­ne­le­rin ka­pan­ma­sıy­la bir­lik­te mer­di­ven al­tı eği­ti­min yay­gın­la­şa­ca­ğı­nı söy­le­di. Ders­ha­ne­le­rin bir ih­ti­yaç ol­du­ğu­nu be­lir­ten Köp­rü­lü, hü­kü­me­tin ders­ha­ne­le­ri ka­pat­ma­sıy­la bir­lik­te ka­yıt dı­şı ders al­ma ve ver­me du­rum­la­rı­nın yay­gın­la­şa­ca­ğı­nı ifa­de et­ti.         Samanyoluhaber
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.