Çiftçi Öğrenciler İş Başında

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından öğrencilere kiralama karşılığında 1 dekarlık arazi dağıtıldı. Okunan dua eşliğinde öğrenciler, tarlaya tohum ekimi yaptı.

Çiftçi Öğrenciler İş Başında

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından kiralama yöntemi ile öğrencilere arazi tahsis edildi. Üniversitenin Osmanbey yerleşkesinde bulunan arazilerin değerlendirilmesi ve öğrenicilerin pratik uygulama ile mühendisliği daha iyi öğrenmeleri amacıyla başlatılan proje kapsamında 50 öğrenciye 1’er dekar arazi dağıtıldı. 
kiralama yöntemi ile öğrencilere verilen arazilerde ürün destinasyonunu geliştirmek isteyen öğrenciler, bereket duasının okunmasının ardından tarlaya geçerek tohum ekimi yaptı.
Öğrencilere tahsis edilen tarlalarda mısır, soya, susam, kavun, karpuz, sarımsak ekimi yapılacak. Hasat zamanı öğrenciler tarafından toplanan ürünler Üniversitenin Yaşam Merkezi pazarında satışa sunulacak. 4 yıllık fakültede okuyan ve tarla sahibi olan öğrenciler, Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi çekme imkanına kavuşacak. 
Öğrencilerin pratikte kendilerini geliştirmeleri amacıyla kiralama yöntemi ile öğrencilere arazi tahsis ettiklerini ifade eden Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gündoğan, “öğrencilerimize 50 dekarlık bir alan tahsis ettik. Her bir öğrencimiz için 1 dekar arazi tahsis edildi. Öğrencilerimiz tohum ekiminden hasadına kadar bütün uygulamaları kendilere yapacak.. Öğrencilerimiz öncelikle teorik bilgilerini pratik hale getirecekler ve bütçelemeyi öğrenecekler. Burada mısır, soya, susam, kavun, karpuz, hıyar, kabak gibi ikinci ürünlerin çekirdeklerini ektik. Bu uygulamayı 3’ncü sınıf öğrencileriyle başlattık ve bu yıl kayıt esnasında öğrencilerimize kiralama karşılığında arazi ve öğrencilerimizin müteşebbis olmalarını sağlayacağız” dedi.
 “Üniversitenin bana verdiği arazi bir dönümlük alandır. Buradaki amacım Türkiye’de sarımsak üretim potansiyeli çok az ve bunun sonucu olarak arzın düşük olması fiyatların yüksek olmasına neden oluyor. Sağlık acısından da sarımsak çok önemli bir üründür ve antibiyotik özelliği taşımaktadır. Sarımsak üretimini yaygınlaştırmak istiyorum. 1 dekarlık alandan en yüksek verim 500 kilo oluyor ben şu anda 350 kilo sarımsak bekliyorum” diye konuştu. 
Ziraat Fakültesi 2’nci sınıf Tarım Ekonomisi bölümü öğrencisi Fatma Keskinbıcak, ise bu yıl kendisine tahsis edilen 1 dekarlık arazide sarımsak üretimi yaptı. Bölgede sarımsak üretiminin yaygın olmadığını ve bu nedenle sarımsak fiyatının yüksek olmasından dolayı sarımsak ekimine karar verdiğini anlatan Keskinbıcak, 1 dekarlık alanda 350 kilo rekolte beklediğini belirtti. 
Ziraat fakültesi tarafından tahsis edilen 1 dekarlık arazi alan diğer öğrenciler ise pratiklerini geliştirerek araziye susam, soya ve mısır ektiklerini söylediler.


Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2017, 14:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Urfali
Urfali - 2 yıl Önce

Çok güzel bir proje bence farkli bitkiler deneme amacli cesitlilik olsun diye dikilebilir

Eren
Eren - 2 yıl Önce

Bence çok güzel olmuş arkadaşımızın gelecekte hayalinin gerçekleşmesini temeni eder tapluma böyle faydalı insanların ihtiyaç duyduğu vede hepinizin bu kardesimizi örnek alip sonuna kadar destek çıkacağımız arz ederim.

SIRADAKİ HABER