9.Sınıfta Tercih Etme Hakkınız Var, Liselere Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı. 30 Haziran'da yerleştirmeye esas puanların (YEP) açıklanacak. Liselere geçiş tercihleri ise 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Şanlıurfa'da bulunan liselerde okuyan öğrencilerinde etkileneceği bu durumda neler yaşanacak? Öğrenciler liseler arası geçiş yapmak istediğinde neler ile karşılacak aynı bölümler olacak mı?

9.Sınıfta Tercih Etme Hakkınız Var, Liselere Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ortaöğretim kurumlarına geçiş uygulaması tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı. Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan kılavuza göre, 30 Haziran'da yerleştirmeye esas puanların (YEP) açıklanacak. Liselere geçiş tercihleri ise 14-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak.Yayımlanan 2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzuna göre, 8'inci sınıfta öğrenim gören ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri, YEP üstünlüğü, tercih önceliği, okul kontenjanı esasına göre yapılacak. Liselere geçiş için öğrenciler 25 okul tercih edebilecekler.

Şanlıurfa'da eğitim ve öğretim gören öğrenciler istedikleri takdirde 9.sınıftan 10.sınıfa geçiş döneminde başka bir lise ve bölümü tercih edebilecekler. "A" lisesinde okuyan bir öğrenci bu kapsamda "B" lisesini tercih edip yine tercih ettiği bir bölümde eğitimine devam edebilecek. Şanlıurfa'da bulunan bir çok öğrenci için önemli bir karar. Öğrencilerin yeni eğitim ve öğretim yılında nasıl tercihler yapacağı, bu tercih ile beraber olumsuzluklar oluşacak mı? Şanlıurfa'da 181 tane devlet lisesi var bu liseler arasında geçiş yapılacak bölümler ve öğrencilerin tercih edeceği okullar neler olacak merak konusu.

 Kılavuza göre yedek yerleştirme yapılmayacak olup, özel öğretim kurumlarına kesin kaydını yaptıranlar, tercih hakkını kullanmış sayılacak. Tercih başvurusunda bulunmayan ve hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler açık öğretim kurumlarına yerleştirilecekler. Açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil isteğinde bulunabilecekler. Bu öğrencilerin, talep etmeleri halinde nakil mevzuatına göre boş kalan kontenjanlara 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında, 3 tercih alınarak YEP üstünlüğüne göre il veya ilçe sınırları içerisinde yerleştirmeleri yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı liselere yerleştirme sonuçlarını 11 Ağustos 2017 tarihinde açıklayacak. Tematik Mesleki ve Teknik Anadolu liselerine kayıtlar 3-13 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Güzel sanatlar lisesi, spor lisesi, klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerine öğrenci kayıtları 21 Temmuz'da yapılacak. 


MEB 2017 Yılı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu için tıklayınız.


Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2017, 14:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER