Dürüstlük ve Doğru Olmak Paha Biçilemez

Her insan hayatında dürüst ve kendisini seven dostlarının olmasını ister. Hani hep diyoruz ya dürüst olsun, doğru olsun, sadık olsun arkadaşına saygı duysun ya ha işte bunları biz istediğimiz gibi karşımızdaki de bizden ister bunu asla unutmayalım. Karşımızda dürüst ve bize karşı doğru olan bir insan veya insanlar istediğimizde bizde bunu aynı karşımızdakine sunmalıyız. Yani karşılıklı yapmalıyız bunu bir taraf yaparken diğer taraf uyumamalıdır.

İnsanların huzurlu bir ortamda ve sürekli neşeli olması için dürüstlüğün yanında birbirimize saygı da duymamız gereklidir. Arkadaşlarımıza karşı saygılı çevremizdeki insanları sayıp saymalıyız bize yapılmasını istemediğimiz hiçbir şeyi başkasına yapmamız gereklidir.  Hayat bize bunları hazır bir şekilde sunmaz bizim bunun temelini alt yapısını yapmamız lazım.

Yaptığınız her şey dürüstlük temeline dayanmadıkça, asla gerçek anlamda başarılı olamazsınız. Doğruluk karakterinize iyice sinmeden asla huzur bulamaz ve hiçbir zaman kendinizi değerli göremezsiniz. Dürüstlük gerçek başarının en temel unsurudur. Eğer hayatta başarılı olmayı gerçekten istiyorsanız, dürüstlük bunun en iyi yolu değil, tek yoludur.

Doğruluktan uzak yaşamak eksik bir insan olmaktır. Dürüst olmamak hem kişisel, hem de sosyal gelişimimizi sekteye uğratır. İç huzuruyla, kendine değer vererek, sağlıklı ilişkiler kurarak yaşamanın önündeki birinci engel dürüstlükten uzak olmaktır.

Dürüstlükten uzak olmak, dürüstlükten daha kolaydır çoğu zaman. Ama dürüst olmanın bize kazandırdıkları, dürüst olmamanın kazandırdıklarından uzun vadede daima daha fazladır. Kısa vadede; dürüst olmak size bir şeyler kaybettirecek gibi, dürüst olmamak ise kazandıracak gibi görünebilir. Ancak unutmayın ki; dürüst olmamak suretiyle kazandıklarınızı (ve belki de daha fazlasını) uzun vadede mutlaka geri verirsiniz. Gerçek, kalıcı ve uzun vadeli kazanç daima dürüstlüktedir. Gerçek başarı için dürüstlükten başka garantili yol yoktur.

Psikolojik sorunlarımızın çoğunun temelinde dürüst olmayan davranışlar yatar. Sahtekârlık bize pahalıya mâl olur. Sahtekârca bir davranış başkalarının güvenine ihanet etmektir. Bir başkasının güvenine ihanet etmek ise bir ilişkiye zarar vermenin en kesin yoludur. Güvenin olmadığı yerde iyi ilişkiler de olamaz.

YORUM EKLE