Türkiye Mısır Büyükelçisini İstenmeyen Adam İlan Etti

Mısır maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılırken, Mısır Büyükelçisi de Ankaratarafından istenmeyen adam ilan edildi. Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile ilişkilerin düzeyini düşürme kararı alındığını açıkladı. Mısır'ın bu kararında, Baş

Türkiye Mısır Büyükelçisini İstenmeyen Adam İlan Etti

Mısır maslahatgüzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılırken, Mısır Büyükelçisi de Ankaratarafından istenmeyen adam ilan edildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Türkiye ile ilişkilerin düzeyini düşürme kararı alındığını açıkladı. Mısır'ın bu kararında, Başbakan Erdoğan'ın, Rusya'ya gitmeden önce "Mursi'ye saygı duyuyorum" açıklamasının etkili olduğu belirtildi.

Ayrıca Kahire'deki Türkiye Büyükelçisinin de ülkeyi terketmesi istendi. MısırDışişleri Bakanlığı sözcüsü Bedr Abdelatty, Türkiye'yi Mısır'ın çıkarlarına karşı kamuoyu oluşturmakla suçladı.

Mısırlı Sözcü Abdelatty, ayrıca Ankara'yı Mısır'da istikrarsızlık yaratmak isteyen kurumları desteklemekle de suçladı.

BOTSALI: MISIR'IN İSTİKRARI BÖLGE İÇİN ELZEM

Mısır'ın kararı sonrası açıklama yapan Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni BotsalıMısır'ın istikrarının bölge için elzem olduğunu söyledi.

Botsalı, "Türk ve Mısır halkları kardeştir. Mısır'ın iyiliği için dua etmeye devam edeceğim. Mısır çok önemlidir. Mısır'ın demokratik yolda kalması bölge ve dünya için elzemdir" dedi.

MISIR ELÇİSİNİ DE GERİ ÇEKİYOR

Mısır'ın, Ankara'daki büyükelçisini de geri çekeceği öğrenildi.

Mısır'ın bu kararına ilk tepki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geldi. Gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Gül, "Mısır'da olağanüstü bir durum var. UmarımMısır'la ilişkiler rayına oturur" dedi.

ERDOĞAN'IN AÇIKLAMASI ETKİLİ OLDU

Mısır'ın bu kararında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Rusya'ya giderken yaptığı açıklamanın etkili olduğu iddia edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ben, Sayın Mursi'nin yargı karşısındaki tutumunu alkışlıyorum, ona saygı duyuyorum, onu yargılayanlara benim saygım yok" demişti.

BOTSALI DIŞİŞLERİ'NE ÇAĞRILMIŞTI

Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı, 12 Kasım'da Mısır Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hatim Seyf en-Nasır ile görüşmuştü.

Botsalı'ya Türk hükümeti yetkilileri ve devlet adamlarının Mısır hakkında yaptığı açıklamaların ülkenin içişlerine karışmak anlamına geldiği iletilmişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER