Suriyeli Sığınmacı Sayısı 635 bine ulaştı

AFAD Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli sığınmacı sayısı bin 635'e ulaştı Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bayırbucak bölgesinde yoğunlaşan saldırılardan kaçarak, Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli sığınmacı sayısının bin 635'e ulaştığını açıkladı.

Suriyeli Sığınmacı Sayısı 635 bine ulaştı

 Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bayırbucak bölgesinde yoğunlaşan saldırılardan kaçarak, Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli sığınmacı sayısının bin 635'e ulaştığını açıkladı. AFAD tarafından yapılan açıklamada ayrıca sığınmacı kabullerinde Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi'nin faaliyete geçirildiği bildirildi.

AİLELER HATAY, GAZİANTEP VE ŞANLIURFA'DAKİ BARINMA MERKEZLERİNE SEVK EDİLECEK

AFAD, Bayırbucak bölgesinde yoğunlaşan saldırılardan kaçan Suriyeli, Türkmen ve Arap ailelerin Türkiye'ye giriş yapmaya devam ettiğini belirterek binlerce ailenin Yayladağı sınırının Suriye tarafında bulunan Yamadi Kampı'na sığındığını belirtti. AFAD'ın basın duyurusunda yer alan bilgilere göre, Yamadi Kampı'nda da güvenlik risklerinin artması sebebiyle, çoğunluğunu çocuk, kadın ve yaşlıların oluşturduğu 731 kişi 29 Ocak günü, Yayladağı'nın Pulluyazı Köyü'ndeki sınır noktasından Türkiye'ye kabul edildi. Girişlerin devam ettiği belirtilen Pulluyazı'da 29 ve 30 Ocak günlerinde Türkiye'ye giriş yapan Suriyeli sığınmacı sayısının bin 635'e ulaştığı ifade edildi. AFAD tarafından yapılan açıklamada, biyometrik kayıt işlemlerinin ardından, ailelerin bir kısmının akrabalarının yanına yerleştirilirken; diğerlerininse AFAD'ın Hatay, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki barınma merkezlerine sevk edileceği belirtildi.

'KİTLESEL GÖÇ YÖNETİMİ SİSTEMİ' DEVREDE

Başbakanlık AFAD'ın koordine ettiği sığınmacı kabullerinde, 2014'te Ayn el-Arap'tan Türkiye'ye yönelen nüfus hareketleri için uygulanmış olan Kitlesel Göç Yönetimi Sistemi'nin faaliyete geçirildiği de bildirildi. Bu kapsamda; AFAD, Sağlık Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Türk Kızılayı ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden 202 personelin görevlendirildiği ifade edildi. Bölgeye ayrıca; Mobil Koordinasyon Merkezi, mobil ikram aracı, mobil mutfak TIR'ı, mobil fırın aracı, 6 ambulans ve 8 aracın sevk edildiği de belirtildi.

AFAD tarafından yapılan açıklamada güvenlik güçlerinin oluşturduğu kontrol noktasından giriş yapan ailelere Türk Kızılayı tarafından gıda yardımı yapıldığı, hasta ve yaralıların da 112 Acil Servis ve UMKE ekipleri tarafından tedavi edildiği kaydedildi. Ailelerin biyometrik kayıt işlemlerinin ise, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü personeli tarafından, Yayladağı çadır kentinde bulunan AFAD Mobil Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştirildiği bildirildi.
Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2016, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER