Sri Lanka Saldırıları: 2 Türk Vatandaşı Hayatını Kaybetti

Sri Lanka'da kilise ve otelleri hedef alan 6 ayrı patlamanın ardından iki patlama daha yaşandı. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sosyal platformlar kapandı. İki Türk vatandaşı hayatını kaybetti

Sri Lanka Saldırıları: 2 Türk Vatandaşı Hayatını Kaybetti

Asya ülkesi Sri Lanka'da sabah saatlerinde eş zamanlı olarak üç kilise ve üç otelde yaşanan şiddetli patlamaların ardından iki patlama daha meydana geldi. En az 158 kişinin öldüğü olaylarda iki Türk vatandaşı da hayatını kaybetti. Saldırılarla bağlantılı olarak 2 şüpheli gözaltına alındı.

Patlamalardan yedincisi başkentteki Dehiwela bölgesini vurdu. Güvenlik yetkilileri, olayın hayvanat bahçesi yakınlarındaki bir otelde yaşandığını ve ilk belirlemelere göre en az iki kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Sekizinci patlama ise başkent Kolombo'nun Dematogoda banliyösünde konutlara yakın bir bölgede meydana geldi. Olayda ayrıca bir intihar saldırganının üç güvenlik görevlisini öldürdüğü belirtildi.

Sokağa çıkma yasağı ilan edildi; tren seferleri iptal

Öte yandan Sri Lanka hükümeti sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasağın pazartesi sabah 06:00'ya kadar süreceği açıklandı. Ulaştırma Bakanlığı ise ülkedeki tüm tren seferlerinin iptal edildiğini bildirdi.

Ayrıca hükümet asılsız haberlerin yayılmasını önlemek amacıyla Facebook ve Instagram dahil sosyal paylaşım sitelerini geçici engelleme kararı aldı.

Ülkede Paskalya kutlamaları sırasında yaşanan olaylarda şu ana kadar en az 158 kişi hayatını kaybetti. 400'ün üzerinde kişinin de yaralandığı patlamalarda hayatını kaybedenlerden 39'unun yabancı uyruklu olduğu açıklandı. Ölenler arasında iki Türk vatandaşı olduğu bildirildi.

Başkent Kolombo'daki 3 otelin yanı sıra St. Anthony Kilisesi hedef alınırken, bir diğer patlamanın da başkentin kuzeyindeki Negombo kentindeki iki kilisede meydana geldiği kaydedildi.

EvroNews

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 16:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER