'Müslümanlara Saldırı' Uyarısı Yaptı

İngiltere Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Wallace, Yeni Zelanda'daki gibi Müslümanları hedef alan bir terör saldırısının İngiltere'de de olabileceğini söyledi.

'Müslümanlara Saldırı' Uyarısı Yaptı

İngiltere Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Ben Wallace, radyo kanalı BBC 4'e yaptığı açıklamada, aşır sağın güçlenmesinden "endişe duyduğunu" belirtti. Londra'da hafta sonu meydana gelen bıçaklamayı terör saldırısı kapsamında soruşturduklarına dikkati çeken Wallace, Yeni Zelanda'daki gibi bir katliamın İngiltere'de olup olamayacağına ilişkin soru üzerine, "Kesinlikle burada da olabilir." dedi.

Hükümetin daha fazla kişinin aşırı sağ veya Neo-Nazi temelli aşırıcı görüşleri benimsemesinden endişe ettiğini söyleyen Wallace, "Bu yüzden 18 ay önce Neo-Nazi grup Ulusal Eylem'i diğer terör grupları gibi yasakladık. Daha geçen hafta Cardiff'de bazı kişileri gözaltına aldık ve aktif haldeki kişileri yakalamak için büyük miktarda kaynak ayırıyoruz." ifadesini kullandı.

Wallace, camilerin korunmasıyla ilgili soru üzerine ise dini mekanların korunması için ayrılan fonun tehdide göre değiştirdiğini belirterek, artan tehlikeyi dikkate alarak gerekli adımları atacaklarını dile getirdi.

Almanya'da Müslümanlar Endişeli

Almanya İslam Konseyi (IR) Başkanı Burhan Kesici, yaptığı yazılı açıklamada, Yeni Zelanda'daki saldırının ardından Almanya’daki güvenlik durumuyla ilgili kendilerinden bilgi almak isteyen Müslümanların sayısının arttığına işaret etti.

"Birçok Müslüman endişe içinde ve Almanya'da da benzer saldırıların gerçekleşmesinden korkuyor." ifadesini kullanan Kesici, çok sayıda Müslüman'ın hafta sonu çocuklarını camiye göndermemeyi düşündüğünü kaydetti.

Kesici, "Yeni Zelanda'da iki camiye yapılan terör eyleminin şok edici görüntüleri, son yıllarda Müslümanlara yönelik yapılan çok sayıdaki saldırıdan dolayı Müslümanların zaten yıpranmış olan güvenlik hissini büyük ölçüde zayıflattı." değerlendirmesinde bulundu.

- İçişleri Bakanı Seehofer'e Eleştiri

Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’i de eleştiren Kesici, “Almanya’da 2018’de camilere yapılan 80'in üzerinde saldırı ve artan İslam düşmanlığı göz önünde bulundurulduğunda İçişleri Bakanı’nın Almanya’da İslam düşmanlığına ilişkin havanın bulunmadığıyla ilgili sözleri alaycı geliyor." ifadesini kullandı.

Uzun zamandan bu yana Almanya'da ırkçılığın arttığına dikkatin çekildiğini vurgulayan Kesici, "Müslümanların özellikle siyasetçiler tarafından sürekli damgalanması geçmişte havanın bozulmasına yol açtı. Güvenlik hissinin oluşmasına ve yetkililerin de artan İslam düşmanlığına ve Müslüman karşıtı ırkçılığa karşı belirgin sözler söylemesine ve eylemler yapmasına ihtiyacımız var." dedi.

Kesici, İslam düşmanlığının ve aşırı sağcılığın ciddiye alınması gerektiğini kaydetti.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde, cuma namazı sırasında 10 dakika arayla Brenton Tarrant tarafından iki camiye düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti.

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER