14 Kasım 2015 Cumartesi 19:53
Dünya liderleri Antalya'da
banner23
 
Belek Turizm Bölgesi'nde yarın başlayacak G-20 Liderler Zirvesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikili görüşmelerine bu sabah başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk görüşmesinde Malezya Başbakanı Necip Rezak'la saat 10.15'te bir araya geldi. Zirvenin merkez oteli Regnum Carya'da basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 1 saat sürdü. Basın mensuplarının görüntü aldığı sırada Rezak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a zirvenin güvenliği için kaç kişinin görev yaptığını sordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da sadece güvenli bölgede 12 bin güvenlik görevlisinin çalıştığını ifade etti.

Erdoğan, kabulün yapılacağı Türk heyetine tahsis edilen villaya Ak Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın kullandığı 'buggy' olarak adlandırılan golf arabasıyla geldi. Görüşmeye, Ak Parti İzmir Milletvekili Yıldırım, Ak Parti İstanbul Milletvekili Berat Albayrak ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın da katıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikinci görüşmeyi Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall ile saat 11.15'te yaptı. Erdoğan'ın dünya liderleriyle görüşmeleri gün boyu sürecek.

CUMHURBAŞKANI ALİYEV ANTALYA'DA

Zirveye katılacak liderlerin gelişleri de sürüyor. G-20 Liderler Zirvesi'ne ev sahibi ülkenin davetlisi olarak katılacak Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, saat 11.50'de Antalya'ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanı'na gelen Aliyev, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel tarafından karşılandı. İlham Aliyev ile eşi Mehriban Aliyeva da kente geldi. Cumhurbaşkanı Aliyev'e, yöresel kıyafetli iki çocuk çiçek verdi. Aliyev, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele hareket etti. 

KIRMIZI BÖLGEDE ÖNLEMLER ARTIRILDI

Fransa'nın başkenti Paris'te 100'ü aşkın kişinin yaşamını yitirdiği silahlı ve bombalı saldırıların ardından, G-20 Liderler Zirvesi'nin gerçekleştirildiği Antalya'nın turizm merkezi Belek'te güvenlik önlemleri daha da artırıldı. Güvenlik açısından 'kırmızı bölge' olarak işaretlenen alana otel personeli ve gazetecilerin alınması sırasında uygulanan x-ray taramasında duyarlılık daha da yükseltildi.

Dün pantolon kemeri ve askıyla x-ray'den geçişe izin verilirken, saldırının ardından polis x-ray'den geçiş sırasında her türlü metal eşyanın bırakılmasını istedi. Ayrıca Kaya Plazzo Otel'deki Uluslararası Medya Merkezi de gün içinde bomba uzmanı köpekler tarafından kontrol edildi. Bununla birlikte turkuaz yelekli polisler de 3 bin 400 basın mensubu için oluşturulan alanda devriye gezdi, basın koridorlarını dolaştı. Fransa'daki saldırıya ilişkin gelişmeler, medya merkezinde bulunan dev ekrandaki televizyon yayınlarından, zirve için Antalya'da bulunan basın mensuplarınca takip edildi. 

HAVALİMANINDA İLK PROTESTO

Antalya'da yarın başlayacak G-20 Liderler Zirvesi için ilk protesto da bu sabah Havalimanı'nda yapıldı. Saat 11.00 sıralarında Halkın Kurtuluşu Partisi üyesi 10 kişi, 'Katil ABD Ortadoğu'dan defol' pankartı açtı. "Emperyalistler, işbirlikçiler geldikleri gibi gidecekler" sloganları atarak protesto gösterisi yapan gruba, özel güvenlik görevlileri ve polis ekipleri müdahale etti. Polis, eylemci gruptan 4 kişiyi gözaltına aldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KRAL SELMAN'LA BİR ARAYA GELDİ

G-20 Liderler Zirvesi öncesinde, Regnum Carya Otel'de görüşmelerini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Basına kapalı öğle yemeği, yaklaşık 1.5 saat sürdü. Yemeğe Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı. 

AVUSTRALYA BAŞBAKANI TURNBULL ANTALYA'DA

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, G- 20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Antalya'ya geldi. Özel uçakla saat 14.00'te Antalya Havalimanı'na inen Başbakan Turnbull, Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz tarafından karşılandı. Yöresel kıyafet giyen kız ve erkek iki çocuğun çiçek verdiği Turnbull, karayoluyla Belek'te konaklayacağı otele gitti.

ÇİN DEVLET BAŞKANI ANTALYA'YA GELDİ

Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping'i, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 14.20'de özel uçakla Antalya Havalimanı'na geldi. Cinping, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Beril Dedeoğlu, Antalya Valisi Muammer Türker ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel tarafından karşılandı. Cinping'e yöresel kıyafetli iki çocuk çiçek verdi. Cinping, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele gitti.

SİNGAPUR BAŞBAKANI'NI AB BAKANI KARŞILADI

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 14.40'ta Antalya'ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanı'na gelen Loong, AB Bakanı Beril Dedeoğlu tarafından karşılandı. Yöresel kıyafetli çocukların çiçek verdiği Başbakan Loong, karayoluyla konaklayacağı otele gitti.

ÇİNLİ TURİSTLER OTELLERİNE DÖNDÜRÜLDÜ

Türkiye'deki çok sayıda Çinli de G-20 Liderler Zirvesi'ne katılan Devlet Başkanı Şi Cinping'i görmek için Antalya'ya geldi. Lara Bölgesi'ndeki otellerde kalan yaklaşık 500 Çinli, liderlerinin geçeceği Aksu İlçesi'ndeki yola toplanınca polis alarma geçti. Çinlilerin bulunduğu otobüsler Aksu İlçesi'nde durdurulup belediye önüne çekildi. 

Buradan polis eskortu eşliğinde kaldıkları otele gönderilen Çinliler, G-20 Zirvesi'ne katılan devlet başkanlarını görmek için geldiklerini, ancak Fransa'da meydana gelen terör saldırısı nedeniyle güvenlik önlemlerinin artırılması üzerine yol kenarında beklemelerine izin verilmediğini belirtti. Ellerinde Türk ve Çin bayrakları bulunan turistler, otellerine döndü.

ERDOĞAN, GÜNEY AFRİKA CUMHURBAŞKANI ZUMA İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi öncesi yaptığı görüşmeler kapsamında Güney Afrika Cumhurbaşkanı Jacob Zuma ile bir araya geldi. Regnum Carya Otel'de basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 45 dakika sürdü. Görüşmeye, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de katıldı. 

Görüşmeler için Türk heyetine tahsis edilen villaya, 'buggy' olarak adlandırılan golf arabasını kendisi kullanarak gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik etti.

KANADA BAŞBAKANI TRUDEAU, ANTALYA'YA GELDİ

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 15.45'te Antalya'ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanı'na gelen Trudeau, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz tarafından karşılandı. Yöresel kıyafetli çocukların çiçek verdiği Başbakan Trudeau, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele gitti.

ANTALYA HAVALİMANI'NDA DRONE ALARMI

G-20 Lider Zirvesi dolayısıyla güvenlik önlemlerinin en üst seviyede tutulduğu Antalya Havalimanı sahası üzerinde insansız hava aracı (Drone) uçurulduğu ihbarı üzerine polis alarma geçti. Antalya Havalimanı sahasında saat 16.40'te drone uçurulduğu ihbarı yapıldı. İhbar nedeniyle havalimanı çevresinde özel harekat polisi ve diğer emniyet birimleri inceleme başlattı. Dürbünle havalimanı çevresini tarayan ekipler drone aradı. Bir polis helikopteri de havalimanı üzerinde ve çevresinde tur atarak çalışmalara destek verdi. Yaklaşık 20 dakika süren çalışmalar sonunda droneye rastlanılmadı.

MEKSİKA CUMHURBAŞKANI ANTALYA'DA

Polisin havalimanında drone alarmı verdiği saatte ise Meksika Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere Antalya'ya geldi. Özel uçakla Antalya Havalimanı'na inen Nieto'yu, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz karşıladı. Nieto'ya yöresel kıyafetli iki çocuk çiçek verdi. Cumhurbaşkanı Nieto, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele hareket etti.

ERDOĞAN, AVUSTRALYA BAŞBAKANI'NI KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G-20 Liderler Zirvesi öncesinde zirvenin yapılacağı Regnum Otel'deki ikili görüşmeler kapsamında G-20 üyesi ülkelerden Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull'u kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, yaklaşık 1 saat sürdü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Turnbull'un gelişini beklerken, objektifini değiştirmeye çalışan Avustralyalı foto muhabirine "Ver ben yapayım istersen" diyerek yardım teklif etmesi gülümsemelere neden oldu. 

SİNGAPUR BAŞBAKANI LEE HSİEN LOONG GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avustralya Başbakanı Turnbull'un ardından Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong ile bir araya geldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katıldığı basına kapalı görüşme, yaklaşık yarım saat sürdü. 

Görüşmenin ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Singapur Cumhurbaşkanı Lee'nin huzurunda, Türkiye ile Singapur arasında serbest ticaret anlaşması imzalandı. Anlaşmaya, Ekonomi Bakanı Zeybekci ile Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanı Lim Hng Kiang da imza koydu.

JAPON BAŞBAKANI SHİNZO ABE ANTALYA'DA

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak üzere saat 17.05'te Antalya'ya geldi. İstanbul'dan özel uçakla Antalya Havalimanı'na gelen Abe'yi, Avrupa Birliği Bakanı Beril Dedeoğlu ve Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz karşıladı. Yöresel kıyafetli çocukların çiçek verdiği Başbakan Abe, daha sonra karayoluyla konaklayacağı otele gitti.

MARDAN PALACE'E BAYRAKLAR ASILDI

Antalya Belek Turizm Bölgesi'nde yarın başlayacak G-20 Liderler Zirvesi'ne katılmak için kente gelen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'in konakladığı Kundu Turizm Bölgesi'ndeki Mardan Palace Oteli'nin girişine, Türk ve Suudi Arabistan bayrakları asıldı.

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Son Güncelleme: 14.11.2015 19:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.