Birleşmiş Milletler'den İsrail'e Ültimatom: Derhal Durdurun!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi İsrail'e çağrıda bulunarak, Filistin topraklarında yerleşim faaliyetlerini derhal durdurmasını istedi. ABD ise ilk defa çekimser oy kullandı.

Birleşmiş Milletler'den İsrail'e Ültimatom: Derhal Durdurun!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGKİsrail'e çağrıda bulunarak, Filistin topraklarında yasadışı yerleşim faliyetlerini derhal durdurmasını istedi. ABD bir İsrail oylamasında ilk kez çekimser oy kullandı.

ABD İLK KEZ ÇEKİMSER OY KULLANDI
İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) ABD'in ilk kez çekimser oy kullanılması ile kabul edildi.
Mısır tarafından çarşamba günü BMGK'ya sunulan daha sonra yine Mısır'ın talebi üzerine ertelenen oylama, bu sefer karar tasarısına destek veren Yeni Zelanda, Malezya, Venezuela ve Senegal tarafından BMGK'ya getirilerek oylandı.

14 OYLA KABUL EDİLDİ
İsrail'in işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını talep eden karar, 14 oyla BMGK'da kabul edildi. Şimdiye kadar BMGK'da İsrail'e yönelik eleştirilerin karşısında duran ve 2011'de İsrail'in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto eden ABD, ilk defa çekimser oy kullandı.

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2016, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER