ABD Yönetiminden Flaş Çağrı!

ABD yönetimi, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) 25 Eylül'de bağımsızlık referandumu yapma kararını desteklemediğini ve referandumun iptal edilmesi çağrısında bulunduğunu açıkladı.

ABD Yönetiminden Flaş Çağrı!

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, konuyla ilgili yazılı bir açıklama  yaptı.

Açıklamada, "ABD, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin ay sonunda bir  referandum yapma niyetini desteklememektedir. ABD, IKBY liderlerine, bu  referandumun DEAŞ'la mücadele ve kurtarılan bölgelerde istikrarı sağlama  çabalarında dikkat dağıtacağını birçok kez vurgulamıştır." ifadelerine yer  verildi.

"Referandum iptal edilsin"

Sanders'ın açıklamasının devamında ise şu ifadeler yer aldı:

"Tartışmalı bölgelerde bu referandumu yapmak, açık bir şekilde  provokatif ve istikrarsızlaştırıcıdır. Bu sebeple IKBY yönetimine, referandumu  iptal etmesi ve Bağdat ile ciddi ve sürdürülebilir bir diyaloğa girmesi  çağrısında bulunuyoruz. ABD bu çabayı kolaylaştırıcı rol oynayacaktır."

"Ertelensin" pozisyonundan "iptal edilsin" noktasına

ABD yönetimi, uzunca bir süredir referandumun ertelenmesi talebini dile getirirken, Beyaz Saray'ın ilk kez referandumun iptal edilmesi çağrısında  bulunması ise dikkatlerden kaçmadı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın DEAŞ'la Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, önceki gün Irak'ın Süleymaniye kentinde IKBY yetkilileriyle yaptığı  görüşmede, 25 Eylül'de yapılmak istenen referandumun IKBY Meclisi tarafından  ertelenmesini talep etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson da ağustos ayında IKBY Başkanı  Mesut Barzani'den referandumun ertelenmesini istemiş, bu talep ABD Dışişleri  Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert tarafından da birçok basın brifinginde gündeme  getirilmişti.

MİLLİYET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER