DİNİ BAYRAMLARIMIZI KORUMALIYIZ

İslam âleminde toplam iki tane dini bayram vardır. Bunlardan bir tanesi Kurban Bayramı, diğeri ise Ramazan Bayramıdır. Bu dini bayramlar insanları birbirlerine daha da yaklaştırır ve küsleri barıştırır. Dini bayramlarımızı koruyup, geleneklerimize, örf ve adetlerimize devam ettiğimiz sürece dini inancımız azalmaz ve bu gelenek ve göreneklerimizi ileriye taşımış oluruz. Kurban Bayramında Allah’a yakın olabilmek ve Allah’ın emrini yerine getirmek için bazı büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar Allah rızası için kurban edilmektedir.

Kurban kesmek, İslam dinince tüm Müslümanlara verilmiş bir emirdir. Bu emri yerine getirmenin çok büyük faziletleri vardır. Böyle bir emrin daha güzel yaşanması için dinimizce kurban kesildiği günler bayram olarak kabul edilmiştir. Her sene Kurban Bayramı dört gün olarak kutlanmaktadır.    Kurban Bayramı, yardımlaşmanın, iyilik yapmanın zamanıdır.

Maddi imkânları olan insanlar kurban keserek fakirlere, akrabalarına ve komşularına yardımda bulunur, onları mutlu ederler. Aynı zamanda bu bayram birçok iyiliğe de vesile olmaktadır. Bayram olması dolayısı ile insanlar birbirlerini ziyaret eder, hal hatırlarını sorarlar. Varsa küskünler barışır ya da barıştırılırlar.    Kurban Bayramı, iki dini bayramımızdan bir tanesidir. Bu bayramı usulüne uygun bir şekilde geçirmek, kurban kesip dağıtmak ve o etten kendimiz de yemek hepimizin dini borcudur. Onu en güzel şekilde yaşamalı ve yaşatmalıyız.

YORUM EKLE