Türkiye'nin En Yaşlı Kaplumbağası "Tuki" 97 Yaşına Girdi

Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi'nde bulunan, Türkiye'nin en yaşlı kaplumbağası olarak bilinen ve Cumhuriyet'ten önce doğan "Tuki", 97 yaşına girdi.

Türkiye'nin En Yaşlı Kaplumbağası "Tuki" 97 Yaşına Girdi

Nesli tükenme tehlikesi altında bulunan türlerden olan veKocaeli'nin Darıca lçesindeki hayvanat bahçesinde bulunan dev aldabra kaplumbağasının 97. doğum günü dolayısıyla hayvanat bahçesinde etkinlik düzenlendi.

Parkı ziyaret eden çocuklar, meyve ve sebzelerden oluşan doğum günü hediyesini Tuki'ye verdi.

Hayvanat bahçesinin eğitim ve pazarlama müdürü Gökmen Aydın Türkiye'nin en yaşlı kaplumbağası olan Tuki'nin 12 Nisan 1920 doğumlu olduğunu söyledi.

200-250 YIL YAŞADIKLARI TAHMİN EDİLİYOR

Tuki'nin nesli tükenme tehlikesi altındaki canlılar arasında yer aldığı bilgisini veren Aydın, "Dev aldabra kaplumbağalarının 200-250 yıl yaşadığı tahmin edilmekte. Bugüne kadar gözlemlenen en yaşlı dev aldabra kaplumbağası 150 yıl yaşamış. Bunun dışında bu kadar uzun yaşayan bir kaplumbağa görülmemiş. Tuki de bu yolda devam ediyor ve hiçbir sağlık problemi yok." diye konuştu. 

DOĞUM GÜNÜ MEYVE VE SEBZEYLE KUTLANDI

Aydın Tuki'nin yaklaşık 20 yıldır Darıca'da olduğunu belirterek, 97. yaş gününü çocukların hazırladığı meyve sebze pastasıyla kutladıklarını kaydetti.

Hayvanat bahçesinin simgesi haline gelen yaşlı kaplumbağanın 75 yaşındaki Afrika mahmuzlu kaplumbağa ile yaşadığını anlatan Aydın "Şu an hava koşulları onu zorlayacak nitelikte olduğu için bahçeye sadece güneşlihavalarda çıkıyor. Onun dışında barınağında kalıyor." dedi.

Aydın Türkiye'nin en yaşlı kaplumbağası Tuki'nin ziyaretçilerini beklediğini sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER