Temelli: ''Özgürce Siyaset Yapmanın Yolları Açılmalıdır''

HDP'nin dün Başlayan 1'inci Merkezi Örgütlenme Konferansı devam ediyor. Bugün tamamlanacak Olan konferans Bileşenleri ile HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, yapılan, Tartışmalar ışığında açıklamada bulundu.

Temelli: ''Özgürce Siyaset Yapmanın Yolları Açılmalıdır''

HDP'nin dün Başlayan 1'inci Merkezi Örgütlenme Konferansı devam ediyor.

Konferans ile ilgili açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli şöyle konuştu.

''Konferanslarımızın sonuncusu Olan 1'inci Merkezi ÖRGÜTLENME Konferansımızı gerçekleştiriyoruz. Konferansımızda önemli Diğer Tartışmalar, önümüzdeki döneme dair politik ettik Örgütsel yol haritamıza dair önemli Diğer Tartışmalar söz konusu. Bununla Ilgili konferans SONUÇ metnini yarın sizlerle paylaşılacak. Ama biz bugün Burada bütün, konferans delegasyonumuzla kongrelerimizle DTK Eşsözcüleri Kongre üyesi arkadaşlarımızla HDK Eşsözcüleri arkadaşlarımızla ettik ettik ettik, Tüm bileşen eş başkanlarımızla Birlikte sizlere Bir açıklama yapmayı Uygun Gördük. Bunu Politik'te ahlaki sorumluluğumuz geregi Yapıyoruz. Çünkü bugün Türkiye çok derin politik iktisadi kriz İÇİNDEDİR ettik. Türkiye'nin Ihtiyaç duydugu barış ettik demokrasi Konusunda Tüm Türkiye Halkları, Toplumu öncecilik almalıdır. Bu amaçla karşınızdayız ettik şimdi açıklamamızı sizlerle paylaşacağım: 

Yerel seçimler sonrasında baslattigimiz çalışmalarda halkımız Tum bileşenlerimiz, kurumlarımız örgütlerimizle, sivil toplum kuruluşlarıyla çok sayıda Toplantı Görüşme yaptık ettik ettik. Bu görüşmelerde Türkiye'de derinleşen ekonomik, ettik Siyasal sosyal krizlerin çözümünün ertelenemeyecek Kadar acil oldugunu Bir Kez daha Tespit etmiş bulunuyoruz. ''

Ya ya demokratik, onurlu Bir barış KAOS 

Başta Türkiye olmak Üzere Tüm Ortadoğu'da Oldukca kritik Bir eşikten geçmektedir. dört Yıldır Yaşadığımız Baskı Oğul otoriterleşme ettik adaletsizlik sarmalı Ülkeyi geri dönülemez Bir Noktaya götürmektedir. Önümüzde on iki yol bulunmaktadır. üzerinde Bunlardan birincisi yıllar boyu sürecek Bir kaos Ortamı, İkincisi imkb demokratik onurlu Bir barış ile daha Güçlü Bir toplum seçeneğidir ettik. 

Barış Için üzerimize düşen Sorumluluğu Yerine getirmeye hazırız 

Türkiye'de kaosa Karşı Toplumsal barışın inşası Için Tüm siyasi çevrelerin, sivil toplum Örgütlerinin, meslek odalarının, sendikaların, vicdan sahibi Tüm bireylerin tutum alarak tarihi Bir SORUMLULUK üstlenmeleri Gerekmektedir. Bizler bu sureçte Toplumsal barışın gerceklesmesi Için; sorunların konuşarak ettik demokratik Bir müzakere anlayışı ile çözülebileceğini düşünüyoruz. Eklendi bunun Için üzerimize düşen Tüm Sorumluluğu Almaya da hazırız. 

Çözümsüzlük devam ederse demokratik direnişi yükselteceğiz 

Toplumsal barış adalet ettik temelinde Bir siyaseti Türkiye halklarının hizmetine sunmak Tüm siyasi aktörlerin Öncelikli görevidir. Hiç kuşkusuz savaş Başta emekçiler, kadınlar ettik Çocuklar olmak Üzere Tüm Toplumun bugününe yarınına saldırıdır ettik. Şu çok açık ki, siyasi İktidarın ana gövdesi Olan AKP yaşanmakta Olan sorunların kaynağıdır ettik bu sorunların çözümünde de Birinci dereceden muhataptır. Bu sorunların ortak akılla çözülebilmesi Için siyasi iktidar çatışma, kutuplaştırma gerginlik yaratan politikalardan vazgeçmeli, demokrasi ettik hukuk dışı uygulamalarına oğul vermelidir ettik. Siyasi İktidarın çözümsüzlük Üreten politikalarına devam etmesi Halinde bütün, halklarımızla beraber demokratik direnişimizi yükselteceğimizi Bir Kez daha ifade ediyoruz. 

CHP'nin bütün, siyasi Partileri SORUMLULUK Almaya çağırıyoruz ettik 

Demokratikleşme ettik Kürt Sorununun çözümü Konularında siyasi Tarihsel Sorumluluğu geregi ona Olarak ettik kesimin açık tutum belirlemesi Gerekir. Başta CHP olmak Üzere Parlamento'da alan ettik Yer Parlamento Dışında Olan Tüm siyasi Partileri Toplumsal barış Için SORUMLULUK Almaya, savaş politikalarına Karşı harekete geçmeye çağırıyoruz. Demokratik müzakereyi ilke edinen ettik barışı örgütleme mücadelesi veren bizler, Baskı ettik ülkenin çatışma sarmalından kurtulabilmesi Için üzerimize düşen Tüm Sorumluluğu ettik siyasi Riskleri göğüsleme Konusunda tek Bir tereddüt dahi yaşamamaktayız. 

Özgürce siyaset yapmanın yolları açılmalıdır 

Siyasetin özgürce icra Edilmesi ettik evrensel hukuk normları ile Toplumsal barışın sağlanması Için açık çağrı Yapıyoruz. Çağrımızda ısrarcıyız. 

Biz, coğrafyamızdaki Halkların demokrasi eşitlik temelinde Bir Arada yaşamasının mumkun olduguna inanıyoruz ettik, inançların artık barış ettik. 31 Mart yerel | seçim sonuçları da, Türkiye halklarının ayrıştırıcı, ötekileştirici, ettik kutuplaştırıcı barış karsiti Siyasetin bitmesi gerektiğine dair inancı teyit Etmiştir. Bu anlamıyla siyasi partiler Başta olmak Çözümler geliştirmeye davet ediyoruz ettik tartışmaya Üzere Tüm sivil toplum örgütlerini. 

Operasyon tehdidinden VAZGEÇİLMELİ Öcalan'ın görüşmelerine Topçu Alay Komutanı verilmelidir 

Öte yandan Yandan Kuzey oğlu Dereceli, önemli Diğer oldugunu hatırlatıyoruz Için Bölgesel barış bulmasının Doğu Suriye'ye Yönelik gerginliği tırmandıran askeri yığınağın operasyon tehdidinin oğul ettik. Bu coğrafyada Yapılması Gereken tankı, üst yığınağı ile savaş çağrıları yapmak DEĞİL, bölgenin Tüm siyasi aktörleri ile müzakere yürütmektir. Bütünlüğü icinde benzetilmiş demokrasi Çerçevesinde Eşit Yapılması gereken, Suriye'nin toprak, özgür ettik demokratik Bir rejimin inşasıdır. Bu anlamıyla Sayın Öcalan'ın 2 Mayıs'ta Yapılan avukat görüşmesinde Kamuoyu ile paylaştığı 7 maddelik deklarasyon sorunların çözümü Açısından oğul Dereceli, Önemlidir. çözümü ettik Sorunların bölge barışı Için Sayın Öcalan'ın avukatları ettik siyasi heyetler ile görüşmeler yapmasının önemini Bir Kez daha vurguluyoruz. 

Sınır ötesi operasyonların kayıpları tarifsizdir: İnsan canı, huzur ettik gelecek 

Şu çok açık ki, Kuzey Doğu Suriye'ye Veya Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ve topraklarına Yıllardır Yapılan Çeşitli askeri müdahaleler ettik sınır dışı operasyonlarla kazanılmış Bir Şey yoktur. Ama Kayıplar tarifsizdir. Kaybedebilen İnsanların canıdır, huzurdur çiziyor ettik. Bu Adımlar Bölgesel istikrarsızlığı artırmakta, komşularımız Başta olmak Üzere dünyanın, birçok ülkesi ile sorunlar yaşamamıza neden olmaktadır. İçeride ettik dışarıda bariscil Değil çatışmacı ettik savaşçı politikaların sürdürülmesi, var Olan sorunların derinleşmesine ettik çözümden daha Fazla uzaklaşılmasına sebep olmaktadır. 

Kürtler saldırılara Karşı Demokratik Ulusal Birliği İnşa etmelidir 

Bölgesel ettik Küresel güçlerin Kürtler arası gerginlikten beslenen politikaları, Kürtlerin Büyük bedel ettik Mücadele ile Elde Ettiği kazanımlar Için de Büyük Bir tehdittir. Son günlerde Mexmûr Kampı'na donuk ambargo ettik kuşatma ile Türkiye'nin sınır ötesi askeri saldırılarına Karşı Kürdistan Bölgesel Yönetimi Parlament acilen tutum almalıdır. Bu tutum Kürtler arası çatışmadan uzak durmanın ettik Demokratik Ulusal Birliği Insa etmenin gerekliliğidir. ettik partiler Kürtler Için Ulusal Birlik kisiler üstü Bir Yerde durmaktadır. Onu kesimin Bizim için üstüne düşen Sorumluluğu Yerine getirmesi Tarihsel Bir görevdir Için Bu nedenle Kürtler Arasında gerginliğin oğul bulması. 

Değerli Basın Mensupları, bir kez daha barışın kötüsü, Savaşın iyisi olmaz diyoruz. muhalefeti çatışma ettik İktidarı Siyasi ettik savaş politikaları Yerine barış politikalarını ortak akılla üretmeye çağırıyoruz. 

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER