Siverek'te Yaşanan Olay Meclise Taşındı!

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde aynı aileden olan iki grup arasında yaşanan çatışmanın ardından HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan TBMM'ye soru önergesi sundu.

Siverek'te Yaşanan Olay Meclise Taşındı!

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'ne bağlı Çeltik Mahallesi'nde geçen cumartesi günü İzol Aşiretine mensup iki ailenin arazi anlaşmazlığı üzerine yaşanan olayda 6 kişinin hayatını kaybetmişti. Yaşanan olay sonrası yazılı, görsel ve sosyal medya da bir çok haber yapıldı ve olaya tepkiler yağdı. Şanlıurfa'da yaşanan bu olay üzerine HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan durumu Türkiye Millet Meclisi'ne taşıdı.HDP Urfa Milletvekilleri ve hukukçulardan oluşan bir heyet ile birlikte bugün Siverek’te sivil toplum örgütleri, olayın tanıkları ve mağdur olan ailelerle görüşerek, olaya ilişkin incelemelerde bulunacak. Ayrıca, olaya dair Adalet Bakanlığı’na yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren Ömer Öcalan, olayı meclis gündemine taşıdı. 

Milletvekili Ömer Öcalan'ın sunduğu önerge de; 

1)      Adalet Bakanı olarak olaya ait görüntüler tarafınız ya da Bakanlık yetkililerinizce izlendi mi?

2)      Yaşanan olayla ilgili Bakanlığınız tarafından yürütülen herhangi bir soruşturma bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa ne aşamadadır?

3)      Olaya ve soruşturmaya dair Bakanlığınız tarafından kamuoyuna herhangi bir açıklama yapılacak mıdır?

4)      Olayda gizlilik kararı bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa, neden?

5)      Olaya ait görüntülerde kaç kişi tespit edilmiştir? Olayla ilgili kaç kişi gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır?

6)      Olayda kullanılan ateşli silahların kimlere ait olduğu tespit edilmiş midir?

7)      Dilan İzol’ün de beyanlarında geçen, katliamdan hemen önce jandarmanın öldürülen ailenin evinde silah araması yaptığı, aramadan sonra AKP eski milletvekili Zülfikar İzol’un kardeşi Cihan İzol'un bir grupla birlikte silahlı baskın düzenlediği iddiaları doğru  mudur?

8)      Dilan İzol’ün beyanlarında geçen ve basına da yansıyan iktidar partisi eski milletvekillerinden Zülfikar İzol’ün olay sonrası emniyet yetkililerini arayarak soruşturma sürecine müdahale etmeye çalıştığı iddialarına dair bakanlığınız tarafından herhangi bir işlem ya da soruşturma başlatılacak mıdır?

9)      Yakınları öldürülen ve benzer bir tehlike içerisinde olan ailenin diğer fertlerine dair bakanlığınız tarafından herhangi bir koruma tedbiri aldırılmış mıdır? “ sunuldu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2019, 12:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
murat aktaş
murat aktaş - 5 ay Önce

adamın arkan varsa sorun yok herşey istedigin gibi gider fakir garibansan yaşama öl daha iyi bu ülkede ve bu şehirde???

hak
hak - 5 ay Önce

annesi babası yengesi kuzen öldürülen kızın video isimleri hepsini bildirmişler en büyük şahit

güçlü
güçlü - 5 ay Önce

bu saldıranlar başka aşiretlere bulaşsın.özellikle herkes kendi çöplüğünde bir yere bulaştınmı hesap yapacaksın.kimse haksız kimse kimseyi ezemez.onları gözlerinde büyüttüler devlet sosyal medya zenginlik.başka aşirete bulaşamaz bucak karakeçili kırvar beski şeyhanlı..

aşir
aşir - 5 ay Önce

bu saldırıyı yapanlar başka aşirete saldıramazlar.ancak az kişiyi görüp.bunları kimse sevmiyor.hilvan izollarıda

SIRADAKİ HABER