DEVLET OKULLARI PARASIZ İSE BU LİSTELER NE?

Yeni Eğitim ve Öğretim Yılının başlamasına az bir süre kala çocuklarını devlet okullarına gönderen veliler uzun uzun yazılan ihtiyaç listeleri ve ‘aidat’ adı altında istenilen ücretin devlet okulu adıyla bağdaşmadığını görüyor.

    Devlet okullarında baktığımız zaman ‘’parasız’’ eğitim yok, hepimiz ödediğimiz vergilerle o ücreti karşılıyoruz. Fakat gel gelelim ki; ‘’hizmetli kadromuz eksik, okulu boyatacağız, sınıflara klima alacağız vs.’’ gibi yakınmalarla başlayan ve velilerden yardım talep eden okul yönetimi birde 1 A4 kâğıdı dolusu listeyi de velilerin eline sıkıştırıyor. Toplam tutarı 500 ile 750 TL’yi bulan ihtiyaç listeleri ve sonu gelmeyen para taleplerine (aidat, tahta kalemi-silgisi, temizlik, kitap vs.) bazı veliler hem yönetime karşı hem de sosyal medyada milli eğitime karşı tepkilerini her seferinde dile getirse de bu durum değişmiyor.

    Baktığımız zaman listelerde yer alan çoğu malzemenin veli ve öğrencileri ilgilendirmeyen şeyler. Listeyi gören veliler şaşırsa da çocuğu için almak durumunda kalıyor. Ana sınıfından başlayıp liseye kadar velilerden talep edilen ücretlerin toplam karşılığına bakınca devlet okulu adına uymadığını görüyoruz.

    Bu durumun anayasadaki karşılığına baktığımız zaman anayasanın 42. Maddesine göre, yasadışı olan velilerden para toplama uygulaması, AKP hükümeti ile birlikte olağanlaşmış duruma geldi.

Birde bunun yanında yasa dışı olarak yapılan ilkokula başlarken öğretmen seçiminde aldığımız duyumlara ekstra para alındığı üstüne okul seçiminde de velilerden belli bir miktarda para alındığı biliniyor.

    Milli Eğitim Bakanlığı, okulların her türlü ihtiyacını karşılamak durumundadır, okul yöneticileri de öğrenciyi para gibi görme anlayışından vazgeçmelidir. Okullarda para toplama olayına son verilmeli ve para ile kayıt yapan, öğretmen seçiminde para alan okul yöneticileri hakkında mutlaka bir şeyler yapılması gerekiyor.

    Çünkü zorluklar içerisinde çocuğunu okula gönderen velilere gerekli kolaylıklar sağlanmalıdır. Hele de bölgemizde ve ilimiz Şanlıurfa’da zor şartlar altında çocuklarını okula gönderen velilerin para ve listeler yüzünden vazgeçmesi çocukların geleceğine engel oluyor. Zaten parası olan aileler çocuklarını özel eğitim kurumlarına göndererek daha fazlasını karşılıyor.

   Son olarak şunu söylemeliyim ki, eğitime yapılan yatırım; ülkenin ekonomisine, gelişimine ve geleceğine yapılan en büyük yatırımdır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet karakeçili
mehmet karakeçili - 3 ay Önce

Tebrik ederim Çok güzel

anıl gezer
anıl gezer - 3 ay Önce

çok güzel anlatmışsınız tebrikler