DAHA MUTLU HİSSETMENİZ İÇİN KENDİNİZE SORABİLECEĞİNİZ İŞTE O 7 SORU

Mutluluk bağlamında düşündüğümüzde, zayıf noktalarımıza veya eksikliklerimize takılıp kalmak yerine elimizde ne olduğuna ve neye minnettar olmamız gerektiğine bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Böyle olunca da birçok soru geliyor aklımıza ve onlar cevaplandığında bizim için pozitif sonuçlara yer veriyor. Daha mutlu hissetmeniz için kendinize sorabileceğiniz işte o 7 soru:

1. Seviliyor muyum?

Hayatımda bir kere dahi bile olsa sevildiğimi kendime sorduğum zaman kendimi daha mutlu hissediyorum. Gerçekten, yanınızda bulunan ve sizi içten içe önemseyen kişiler var mı ? Çünkü ilişkilerimizin kalitesi bizi tanımlar. İlişkilerimiz ne kadar kaliteli ise hayatlarımız da ona paralel olarak kalitelidir. Size zarar veren arkadaşlıklardan ya da çıkarlara dayalı birlikteliklerden kaçının. Çünkü siz bundan daha iyisiniz. Gerçek manada daha mutlu hissedebileceğiniz ilişkiler kurun.

 2. Güvenilir miyim?

İnsanların bana olan inancını ve güven seviyelerini düşündüğüm zaman daha mutlu hissediyorum. Etrafınızda tavsiyelerinize ihtiyaç duyanlar var mı? Yol göstermenize ihtiyaç duyanlar var mı? Birisi veya birileri tarafından ihtiyaç duyulduğumuzu bilmek en azından birisi olduğumuz anlamına gelir. Asla, değerinizi küçümsemeyin. Size güvenen insanları ve sizinle gurur duyan insanları kendinize hatırlatın.

3. Umudumu kaybettim mi?

Bazen negatif sorular da pozitif duygulara öncülük edebilir. Kendimize, eğer işler yolunda gitmezse ile başlayan sorular sormaya başladığımızda ve bu sorulara evet cevabı verdiğimizde işlerin ne kadar kötü olduğunu görürüz. Ancak, bu sorulara hayır cevabı olacak şeyleri kendimize hatırlattığımız zaman işler bizim için daha kolay olabiliyor ve daha mutlu hissediyoruz.

 4. Buraya nerden geldim?

Asla nereden geldiğinizi unutmayın. En kötü, en dibe battığınız anı düşünün. Biliyorum, bunu yapması bile oldukça rahatsız edici. Sonrasında ise şu anda olduğunuz yere oradan nasıl geldiğinizi düşünün. Eğer kendinize kızdıysanız, şu an olduğunuz yerden daha kötü bir konumda olsaydınız neler olacağını düşünün. Hem ne demiş Şems-i Tebrizi “Bazen arkasına dönüp bakması gerekir insanın; Nerden geldiğini unutmamak için”.

 5. Seçeneklerim var mı?

Birçok insan düşüncelerini kendi verdiğini zanneder fakat aslında yaptıkları başkalarının istedikleridir. Çoğu insan, sonu gelmeyen bir işte sıkışıp kalır, borç içinde yüzer ya da kısıtlamalarla etrafları sarılmıştır. Eğer, bunlardan biri bile sizin başınıza gelmişse, sizi diğerlerinden geri tutan kısıtlamaların ne olduğuna odaklanın. Kendimi, önümde ne kadar açık kapı olduğunu düşündüğüm zaman, daha mutlu hissediyorum. Her şey oldukça yakın bile gözükse, bakmaya devam edin. Yeterince ısrarcı olduğunuz zaman göreceksiniz ki her şey daha iyi bir hâle gelmiş olacak.

 6. Hobilerimi bir adım öteye taşıyabilir miyim?

Yapmaktan zevk aldığınız şeyleri düşünün ve onları daha eğlenceli hâle getirebilecek bir yol arayın. Hobilerinizi keşfedin ve acaba o hobileri bir şekilde tutkuya çevirmenin bir yolu var mı araştırın. Bir yol var ki o yolları ararken oldukça aktif bir yol oynar. Bir resme mi bakıyorsunuz? Bir tane de siz çizmeye başlayın. Okumayı seviyor musunuz? Yazar olmayı düşünün. Yapmaktan aşırı derecede zevk aldığımız şeyleri bu şekilde sorgulayabileceğimiz birçok yol var. Hobilerinizi araştırmaya devam ederek daha mutlu olduğunuzu göreceksiniz.

 7. Minnettar olduğum şeyler neler?

Tüm yıl boyunca bu soruyu kendinize sormanız için hiçbir kısıtlama yok. Hangi özelliklerim veya sahip olduklarım için minnettar olduğumu düşününce kendimi daha mutlu olduğumu hissediyorum. Eğer, bu soruyu sorduğunuzda bir cevap alamıyorsanız, hemen minnettar olabileceğiniz şeylerin listesini oluşturun. Hatta onları bir kenara dahi yazabilirsiniz. Böylece onlara her baktığınızda kendiniz daha mutlu hissettiğinizi göreceksiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
YORGUN
YORGUN - 1 yıl Önce

SAYIN YAZAR GÜZEL KONUYU İŞLEDİNİZ. SİZDE ŞEMSİ TEBRİZİ DE DOĞRU SÖYLÜYOR.ANCAK OLMUYOR,SİSTEM SENİ BIRAKMIYOR Kİ. İTİCİ GÜÇ SİSTEM.YEDİ KURAL BANA OLUMLU, MUTLU HİSSETMİYORSUN.TOPLUMDA HAKÇA BÖLÜŞME,SAYGI SEVGİ İNANÇ BİRLİĞİ YOK Kİ.NE YEDİĞİMİZ BELLİ EN ALDIĞIMIZ BELLİ,SADECE UÇURUMDAN AŞAĞI AYAĞIMIZ TAKILMADAN İNİYORUZ,AYAĞI TAKILANLAR OLUYOR, YOK OLUP,GİDİYOR.ARAYAN YOK SORAN YOK.GARİP BİR HAL.BEN ÇOK UZAKLARDAN BİR OKURUM. KİMSE GERÇEĞİ ANLAMAK İSTEMİYOR. YAZMAK KOLAY.ÇİZMEK KOLAY.45 YIL ÖNCE İSMİMİ YORGUN YAPTIM. DÜŞÜNÜN 45 YIL O ZAMAN BİLE AYNI DURUM VARDI. KAREKTERLER DEĞİŞTİ. MALESEF RÖLLER AYNI.DİYORUM Kİ SADECE DOĞRULARA SAYGILAR.

ibrahim
ibrahim - 12 ay Önce

hayat gayemiz huzur. mutluluk özel anlarda.