Urfa'daki Özbek Türkleri Nevruz'u kutladı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan Özbek Türkleri, yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı etkinlikle Nevruz Bayramı'nı kutladı.

Urfa'daki Özbek Türkleri Nevruz'u kutladı

Ceylanpınar ilçesinde 34 yıl önce kendileri için kurulan Evren Paşa Mahallesi'nde  yaşayan Özbekler, gelenek ve göreneklerini yaşatmaya devam ediyor. 

Nevruz'u dua ederek ve Kur'an-ı Kerim okuyarak karşılayan Özbek Türkleri, günler öncesinden imece usulüyle hazırladıkları yöresel yemekleri ve Özbek pilavını konuklarına sunuyor.
Evren Paşa Mahallesi Muhtarı Sefer Muhammet Erdem, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir nevruza daha kutlamanın sevincini yaşadıklarını belirterek, "Her yıl mart ayında baharın gelişini ifade eden Nevruz Bayramı'nı Özbek Türkleri olarak kutlarız. Böylece Afganistan'da sürdürdüğümüz kutlama geleneğini Türkiye'de de devam ettiriyoruz. Bu kapsamda Kur'an-ı Kerim okuyoruz, dualar ediyoruz. " diye konuştu.
Bu yılki kutlamaya yaklaşık 2 bin kişinin katıldığını anlatan Erdem, "Bu geleneğimizi bizler dedelerimizden ve babalarımızdan gördük. Bizden sonraki nesillere de aktarmak istiyoruz. Bundan dolayı çoluk çocuk, yaşlı genç, herkesi yaptığımız yemeğe davet ediyoruz. Bundan sonraki yıllarda da bu geleneği devam ettireceğiz." dedi.
Rus işgali nedeniyle 34 yıl önce Afganistan'ın Bağlan ve Fulkhumri bölgelerinde yaşayan yaklaşık 4 bin Özbek Türk'ü, dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in girişimiyle Türkiye'ye getirilerek, başta Şanlıurfa olmak üzere Gaziantep, Tokat ve Hatay'a yerleştirilmişti.
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 19:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER