Ceylanpınar’da yeni ehliyetler veriliyor

Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde eski tip sürücü belgelerinin yeni ehliyetlerle değiştirilmesi işlemine başlandı.

Ceylanpınar’da yeni ehliyetler veriliyor
Ceylanpınar İlçe Emniyet Müdürlüğü, 1 Ocak itibarıyla yenilenmeye başlanan sürücü belgeleri için vatandaşların başvurularını almaya başladı. İlçede ilk başvuruyu eski belediye başkanı Mehmet Atilla yaptı. Parmak izi alınan Atilla, hazırlanan belgelere imza atarak başvurusunu yapmış oldu. Başvurunun ardından Atilla’ya yeni ehliyetinin posta yoluyla ulaştırılacağı belirtildi.
 
Ceylanpınar’da İlk Kez Ehliyet Veriliyor
 
İlçede daha önce sistem ve fiziksel şartların uygun olmaması dolayısıyla sürücü belgeleri verilemiyordu. Bundan dolayı vatandaşlar ilçeye en yakın yer olan Viranşehir’e yönlendiriliyorlardı. Ceylanpınar Belediyesi’nin katkılarıyla fiziksel şartların düzenlenmesi ve eksik donanımın tamamlanmasıyla İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde ehliyet işlemleri birimi açılmış oldu. Böylece vatandaşlar ehliyet biriminin açılmasıyla sürücü belgesi işlemlerini çevre ilçelerde yapmaktan kurtulmuş oldular.
 
İlçe Emniyet Müdürlüğünden Konuyla İlgili Yazılı Açıklama
 
Ceylanpınar ilçemiz yaklaşık olarak 80 bin nüfusa sahiptir. İlçemizde yaklaşık olarak 5 yıldır sürücü belgesi verilmemektedir. Vatandaşlarımız  ehliyet işlemi için ilçemize 50 km mesafede bulunan Viranşehir ilçesine gitmek zorunda kalmaktaydı. Viranşehir İlçe Emniyet Müdürlüğünün personel sayısının kısıtlı olması  ve yoğunluk sebebi ile vatandaşlarımız birkaç defa gitmek zorundaydı. Yaşanan bu sorun Şanlıurfa Milletvekilimiz sayın Mehmet Akyürek, Belediye Başkanımız Sayın Menderes Atilla, İlçe Kaymakamımız Ahmet Karatepe, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz sayın Ahmet Kılıç’ın yoğun gayretleri ile İlçe Emniyet Müdürlüğümüz bünyesinde sürücü belgesi basım işlemleri için yerel ve kamu kaynakları kullanılarak yaklaşık olarak 30.000 TL harcama yapılarak büro hazırlanmış ve 15.01.2015 günü itibari ile ilçemizde sürücü belgesi işlemleri başlatılmıştır.

Verilmeye başlanan yeni tip sürücü belgeleri dünyada 84 ülkede geçerliliğe sahip, Avrupa Birliği Standartlarına uygun ID1 formatında ve Polikarbonat malzemeden üretilerek, trafik tescil kuruluşlarınca müracaatın alınmasının ardından vatandaşlarda bulunan eski tip sürücü belgeleri alınarak kendilerine 15 gün süre ile araç kullanmalarına imkan sağlayan geçici sertifika verilerek asıl sürücü belgeleri posta yoluyla adreslerine gönderilecektir.
Vatandaşlarımız ehliyetlerini yenilemek veya yeni ehliyet çıkarmak için belirtilen evrakları tamamladığı takdirde kısa sürede İlçe emniyet Müdürlüğümüzce işlemleri tamamlanacaktır.


YENİLEME,KAYIP,ÇALINTI

YENİ KAYIT

1-MALİYEYE 13 TL HİZMET BEDELİ YATIRILACAK

1-3 ADET BİYOMETRİK FOTOĞRAF

2-HALK BANKASI NA 2 TL YATIRILACAK

2-KAN GURUBU KARTI

3-3 ADET BİYOMETRİK FOTOĞRAF

3-TRAFİK HARÇ BEDELİ (MALİYEYE)

4-SAĞLIK RAPORU (YENİ TİP)

4-SÜRÜCÜ BELGESİ KART ÜCRETİ 108.5 (MALİYEYE)

5-KİMLİK FOTOKOPİSİ

5-KİMLİK FOTOKOPİSİ

6-ESKİ EHLİYET

6-ÖĞRENİM DURUM BELGESİ

7-DİLEKÇE  (TRAFİKTEN ALINACAK)

7-SÜRÜCÜ SERTİFİKASI

8-KAN GURUBU BELGESİ

8-MÜRACCAT FORMU

9-ÇALINTI İSE İFADE TUTANAĞI

9-SAĞLIK RAPORU

10-HSLK BANKASINA 20 TL ÜCRET


Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2016, 14:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER