Türkiye’mizde din konusunda aydınlatıcı ufku açık vesayeti aşabilen ilim sahiplerimiz olduğu gibi maalesef “ünlü” ama engelleyici, tıkayıcı hocalarımız da bulunuyor.

Bu “Ünlü” hocalarımız genelde vizyon olarak etkisiz, söz olarak itici bir üslupla konuşarak dini sahiplendiklerini düşünürken aslında dinin sahibi gencecik erkek ve kızlarımızı ateizmin, deizmin, agnostizmin kucağına doğru ittiklerini umursamamatadırlar.

Diyanet kurumuna gelen aydın yöneticilerin reform çabalarını durdurmaya göz kestiremeyen bu zevat, kapalı, dünyadan soyutlanmış din algılarına çıkışan bu aydınlara savaş açmış durumdalar. Allah’tan Ülkemizi yönetenler özellikle Cumhurbaşkanımızın da aydın bir din algısına sahip olması onları bir hayli zorluyor. Aksi halde Mehmet Görmez gibi bir kazanımı iki gün oturtmazlar orda.

Konu, Çocukları küçük yaşta camiler ile tanıştırmayı hedefleyen Mehmet Görmez'in 'Çocuk Dostu Camiler' projesini eleştiren İlahiyatçı Osman Ünlü'nün TGRT Haber'de yaptığı (çocukların oynadığı camileri kerhaneye benzettiği) skandal açıklaması. Yılların medyatik Hocası bu ağır üslubunu başka birçok konuda değil de inanan ilim sahiplerine ve böylesi orijinal bir proje için kullanması hiçte uygun olmadı. Biriktirdiği ilminin sadece bir yüke karşılık geldiği, gençlerin hayatlarına, ev hanımlarının hayatlarına, iş ahlakına, cinsel ahlaka, ekonomi ahlakına dair bir öğüt ve fayda içermediği, gibi ilk tohum olan çocukları düşünen diyaneti böylesi ağır bir dille eleştirmesi utanç verici ve üzücüdür maalesef.

Türkiye din algısıyla, yıllarca kamusal olarak camilerde beş vakit namaz ve cenaze hizmetleri dışında bir etkiye sahip olmadı maalesef. Feto ve pkk gibi örgütlerin doğmasını ve gelişmesini ve gençlerin onların tuzaklarına düşmesini engelleyemedi.  Bu tıkayıcı format İslam algısıyla kadınları, eğitimden ve iş hayatından uzaklaştıran, gençleri çağın gerçeklerine uzak, sorgulayamayan, öğrenemeyen, okuyamayan, bilime düşman eğlenemeyen cehennem korkusuyla eli sopalı bir din algısıyla gerçek islamdan uzaklaştırdılar maalesef.

Hayatı kısıtlama uzmanı bu insanların maalesef hapis hayatı yaşattıkları aileleri ve yakın çevreleri ya psikolog kapılarını aşındırdı yada açıktan veya gizliden Allah’ı ve dinini tamamen yok saymaya başladılar malesef.

Oysa nede güzel bir proje bu proje, çocuklar camilerin sosyal yaşam alanlarına (büyük hayalim) dönüşmesi ile mutlu ve dinine barışık bir nesil olarak hayata bir şeyler katacaklar. Bu zoruna gider mi insanın. Varsın birazcık ses olsun varsın biraz yeri kirletsin geleceğimiz çocuklarımız. Yetişkin bir kirli kalbe ne fayda verir temiz halıda secde. Ne faydası var dine alttan ısıtmalı klimalı dev şato camilerin. 

Kuran radyoyla insanları 24 saat “anlaşılan Kuranla” tanıştıran onu sevdiren yeni diyanet vizyonuna kimse saldırmasın lütfen. Eksiklikler elbet vardır ancak misyonunu resetleyen bu diyanete ve aydın ilim sahiplerine sahip çıkmalıyız. Kuranın anlaşılmasını engelleyen “sis kimsiniz ki anlayacaksınız” diye baskı yapanların engelleyici etkilerinin yetkiye dönüşmesini düşünemiyorum.

Diyanet hatta bu projelerine yenilerini katarak, diyanet kafelerle, sosyal ağlarla bizzat gençlere veya kendini genç hissedenlere sosyal açılımlar yapmalı. Spora, bilime de yanaşarak karanlık ve katı gösterilen tatlı dinimizi bayanlara, çocuklara, orta lise ve üniversite gençlerine ailelere sevdirmenin ısındırmanın yollarını aramaya devam etmelidir. Yoksa beyin hırsızları sabırsızca kollamaktalar. Bozuk din misyonerlerinin dahi bizi avuçlarının içi gibi çözümledikleri, aramızda cirit attıkları bir zamanda akıl sahiplerimizin ürettikleri böylesi projelere köstek değil destek olmak zarurettir.

Lütfen dokunmayın Mehmet Görmez’e efendiler, işinize bakınız. Camiler kimsenin tekelinde değildir. Biz sırtında torunları Hasan ile Hüseyin'le secdeye giden, kalbi merhamet dolu peygamberin takipçileriyiz. Siz bu camileri beğenmiyorsanız ancak eviniz size cami olsun ve gidip orucu bozma ihtimali olan nesneleri anlatarak şahlandırdığınız tv programlarınıza devam edin güzel ücretlerle…

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.