Gülçin Dağgüden: Çaldığı Tüm Kapılar Yüzüne Kapandı

Yüzde 76 engelli raporlu Down Sendromlu çocuğun acılı annesi yardım amaçlı hangi kapıyı çaldılarsa kapıların tek tek suratlarına kapandığını söyledi.

Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Bağlarbaşı mahallesinde oturan, Gülçin Dağgüden, Down sendromlu olan oğlu İshak Dağgüden için yetkili kişilerden yardım bekliyor. Yüzde 76 oranında engelli raporu olmasına rağmen oğluna herhangi bir engelli maaşı ve bakıcı bağlanmadığını iddia ederek, konu ile alakalı yetkili bütün kamu kurumun kapısını çalmasına rağmen bütün kapıların olumsuz bir şekilde suratına kapandığını ifade etti. Kendisinin ve eşinin de hasta olduğunu iddia eden anne Gülçin Dağgüden, eşinin asgari ücret ile özel bir iş yerinde çalıştığını ve kazandığı para ile 6 kişilik bir aileye bakmak zorunda olduğunu söyledi. Bundan dolayı Down sendromlu çocuğunun oluşan masraflarını maddi imkânsızlıklardan dolayı karşılayamadığını engelli çocuğundan dolayı kendisinin de çalışamadığını söyledi.

Maddi imkânsızlıklardan dolayı çocuğunun en büyük gıda maddesi olan Sütü bile alamadığını belirten anne Dağgüden, çocuğuna yardım edilmesi için Şanlıurfa valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, milletvekillerinden yardım talebinde bulundu.

“Otobüs Kartım Bile Yok”

Benim 4 tane çocuğum var, çocuğum İshak down sendromu ve yüzde 76 zihinsel özürlü durumuz iyi değil yetkilerden yardım bekliyoruz diyen Gülçin Dağgüden, doğum sendromu ve zihinsel özürlü oğlumun maaşı yok, bizimde durumuz yok,  ben bakamıyorum. Eşim Tansiyon hastası onunda sağlığı pek yerinde değil, yani durumuz yok çocuğuma doğru düzgün bakmıyorum kendisin süt bile alamıyoruz. Devletimizden, Cumhurbaşkanımı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Şanlıurfa’daki Milletvekillerimizden ve belediye başkanlarımızdan yardım istiyorum. Oğluma bakabileceğim kadar bana yardım etmelerini istiyorum. Hiç durumum yok hangi anne kendi çocuğuna iyi bakmak istemez ki, bende çocuğuma iyi bakmak istiyorum ama durumuz ortada bakmıyoruz. Dört defa Gaziantep’e gittim. Urfa’daki hastanelerden dört rapor almama rağmen hiç bir yerden yardım almıyorum. Otobüs kartım bile yok çocuk ağlıyor bir yere götüremiyorum. Ellim ameliyatlı bende böbrek hastasıyım. Eşim asgari ücret alıyor 4 tane çocuğum var, bakmıyorum devletimizden yardım istiyorum, durumuz yok bakmıyorum İsak hasta olmasaydı bende çalışırdım ama birisinin sürekli ona bakması gerekir.”dedi  

“Her Anne Gibi Çocuklarıma İyi Bakmak İstiyorum”

İshak‘ın kişisel eşyalarını alamıyoruz, doğru düzgün besleyemiyorum çocuğumu bende her anne gibi çocuklarıma iyi bakmak istiyorum ama durumuz yok, yetkililerden yardım istiyorum diyen Dağgüden,“Sürekli süt almamız lazım düzenli beslenmesi lazım ayrıca düzgün yürüyemiyor sürekli yanındayım yani bakıma ihtiyacı var. Evladımıdır elimden geldiği kadar bakıyorum ama bizim durumuz iyi olmadığı için doğru düzgün besleyemiyorum çocuğumu. Hasta olduğu için mikrop kapmaması için sürekli temiz olması gerekir. Yetkilerden benim sesimi duyan herkesten yardım istiyorum. Çocuğuma doğru düzgün bakmak istiyorum başka bir şey istemiyorum” şeklinde konuştu

Başvurduğum Kurumlar Hep Beni Başlarından Saldılar

Birçok kuruma başvurduğunu ama sürekli gittiği kurumların kendisini başından salmak için başka yerlere gönderdiğini söyleyen Dağgüden, Birçok kuruma gittim yardım istedim beni yetkili olan kişilerle görüştürmediler. Gittiğim bütün kurumlardan elim boş döndüm. Doktorlar rapor yazmış yüzde 76 zihinsel engeli, ayaklarında sorun var düzgün yürüyemiyor. Çocuğum yüzde 76 zihinsel engeli olmasına rağmen hiçbir yerden yardım almadık, birçok yere başvurmamıza rağmen kimse bize destek olmadı. Çocuğumun kişisel eşyalarını karşılayamıyorum eşim asgari ücret alıyor. Çocuğuma altını bağlama için bez bile almıyorum. Bazen gidiyorum borçla bakkaldan alıyorum. Üç çocuğum okuyor.  Ben çocuğuma günde 20 liraya süt sadece alıyorum, olsa alırım ama gidip borçla alıyorum, yetmiyor eşimin aldığı para diğer çocuklarımın okul masrafı var. Olsa bende çocuklarıma her annenin yaptığı gibi bende iyi bakmak istiyorum çocuklarıma ama yok işte bende çocuğumu bırakıp bir yerde çalışmaya gidemiyorum. Bize kimse yardım etmiyor ev bizim değil,  defalarca Balıkgöl devlet hastanesine gittim, defalarca kurula heyetine girdik. Başhekime kadar çıktım, doktorlar görmüyorum yazıyor zihinsel engeli olduğunu, doğum sendromu ama hiç kimse buna rağmen bize yardım etmiyor. Kimse bize inanmıyor nereye gidersem hep kapıyı yüzüme kapatıyor veya başından salmak için başka bir kuruma gönderirlerdi.” dedi

“Kimse Bize Niye Yardım Etmiyor”

Engellilere yardım ediyoruz diyorlar, bize niye kimse yardım etmiyor diye serzenişte bulunan Dağgüden, “Engellilere yardım ediyoruz diyorlar bizim o kadar yardıma ihtiyacımız var bize niye kimse yardım etmiyor. Bir otobüs kartımız bile yok çocuğum 4 yaşında daha kimseden bir yarım almadık, durumuz yok keşke olsa bizde kimseden yardım istemesek ama durumuz yok bakmıyorum. Çocuğuma bakmıyorum herkesten yardım bekliyorum. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızdan ve Urfa’daki belediye başkanlarımızdan, Milletvekillerimizden yardım istiyorum” diyerek konuşmasını bittirdi.

“Maddi Durumları Hiç İyi Değil”

Gerçekten  yardıma  ihtiyaçları  var  engeli  çocuklarına bakmıyorlar diyen Dilek  Seçkin,  “Gülçin Dağgüden’lerin  komşusuyum gerçekten  yardıma muhtaçlar  çocukları  için  çok uğraşıyor.Çocuğu  İshak   Down Sendrom ve Zihinsel  engeli  birçok yere  yardım için başvurdular . Çocuğu  yüzde 76 raporlu olmasına rağmen herhangi  bir yerden  yardım almıyorlar ve almadıkları  için  zor  durumdalar , maddi  durumları hiç  iyi  değil  kendiside çocuğundan dolayı  çalışmıyor eşi  de asgari  ücret alıyor. Bu yüzden yetkililerden ve hayırsever  insanların onlar yardım etmeleri  için buradan kendilerine sesleniyorum” dedi .

Haber:Ayhan KESİCİ