Savaş mağduru babaanne torunlarına bakıyor

İç savaştan kaçarak 9 torunu ve gelini ile Şanlıurfa'nın Birecik ilçesine yerleşen 61 yaşındaki Resmiye Sener, ailesinin geçimini sağlamak için her gün el arabasıyla ilçeyi dolaşarak çöplerden atık topluyor.

Savaş mağduru babaanne torunlarına bakıyor

Halep'e bağlı Haritan bölgesindeki çatışmalarda eşini ve oğlunu kaybeden Sener, gelini ve torunlarıyla 3 yıl önce geldiği Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinin Kurtuluş Mahallesi'nde tek odalı kiralık evde yaşıyor.

Ailesinin geçimini sağlamak için büyük çaba harcayan Sener, ilerlemiş yaşına rağmen canından çok sevdiği torunlarının ihtiyaçlarını karşılamak için el arabasıyla çöplerden plastik topluyor.

Sener, yaptığı açıklamada, Suriye'deyken maddi durumlarının iyi olduğunu ancak çatışmalar nedeniyle her şeylerini geride bırakarak gelini ve 9 torunu ile Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

Gelininin zaman zaman evlere temizliğe gittiğini ancak her zaman iş bulamadığını dile getiren Sener, torunlarının karnını doyurabilmek için çalışmak zorunda olduğunu anlattı.

Sener, şeker ve tansiyon hastası olmasına rağmen sabahın erken saatlerinden gece yarılarına kadar ilçeyi dolaştığını kaydederek şöyle konuştu:

"Evimiz kira ama iki aydır onu bile ödeyemiyorum. Torunlarıma bakmakta zorlanıyorum. Hastalığım beni güçsüz kılıyor ama ekmeğimizi kazanmak için bu yola başvurdum. Cadde ve sokaklardaki çöp konteynerlerini dolaşarak karton, plastik, metal gibi satılabilecek şeyleri topluyorum. Günlük ortalama 10 lira kazanıyorum. Allah bütün sığınmacı kardeşlerime ve sıkıntıda olan insanlara yardım etsin."

Sener, misafirperverliği dolayısıyla zor günlerinde kendilerine kapılarını açan Türkiye'ye teşekkür etti.
Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2016, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER