Birecik’teki uygulama, yasaya uygun

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. (Dicle EDAŞ) Kurumsal İlişkiler Başkanı Neşet Demirbağ, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde sayaçların bina dışına alınması için yürütülen çalışmalara, bir gurubun tepki göstermesi üzerine yaptığı açıklamada, yapılan çalışmanın yasaya uygun olduğunu bildirdi.

Birecik’teki uygulama, yasaya uygun
YAPILACAKLAR YÖNETMELİKLE BELİRLENMİŞ
Birecik’te bazı çevrelerin de yönlendirmesi sonucunda yaklaşık 20-25 kişilik bir gurup, belediye binası önünde toplandı. Elektrik sayaçlarının bina dışına alınmasını protesto ederken, olaya müdahil olan Belediye Başkanı Faruk Pınarbaşı ise, ‘görüntü kirliliği oluşacağı ve keyfi uygulama olup, yasal dayanağı olmadığı’ için bu uygulamaya karşı olduklarını açıkladı. Yaşananlar üzerine bir açıklama yapan Dicle EDAŞ Kurumsal İlişkiler Başkanı Neşet Demirbağ ise, yapılan çalışmanın yasaya uygun olduğunu açıkladı. Demirbağ, ‘Dağıtım Sistemindeki Kayıpların Azaltılmasına Dair Tedbirler Yönetmeliği’nde,  bu konuda neler yapılacağının açıkça belirtildiğini ifade etti.

‘MEVZUATTAKİNDEN FARKLI YER BELİRLENEBİLİR’
Demirbağ, konuyla ilgili olarak şöyle dedi:
‘’Yönetmelikte ‘Yüksek kayıplı şirketlerin dağıtım bölgeleri içinde yer alan ve önceki yıl gerçekleşmelerine göre teknik ve teknik olmayan kayıp oranı %30'un üzerinde olan il ve ilçelerde, ilgili dağıtım şirketi tarafından kayıp-kaçak ile mücadele dâhilinde elektrik sayaçlarının tesisi için mevzuatta tanımlanan yerden farklı bir yer belirlenebilir.’ denilmektedir. Yine aynı yönetmelikte, ‘… sayaç yatırımları kapsamında, tespit amaçlı olmak üzere, birden fazla müşterinin toplam tüketimini ölçen kontrol sayacı tesis edilebilir.’ İfadelerine yer veriliyor. Bundan da anlaşılacağı üzere Dicle EDAŞ’ın yaptığı çalışma tamamen yasalara uygundur.

BAŞKAN İLE SORUNLARA BİRLİKTE ÇÖZÜM BULURUZ
Ayrıca bu çalışmalarımızın sonucunda; Standart olmayan kablolar değiştirilerek görüntü kirliliğinin önlenmesi, akıllı şebekenin altyapısını oluşturması, hatalı okunma sonucu yanlış fatura çıkmasının önlenmesi, enerji israfı önleneceğinden elektrik şebekesi ve trafoların yükü azalacağından, müşterilerimize daha kaliteli enerji sunulması gibi birçok faydası da olacaktır. Bu çalışmalarımızdan ötürü müşterilerimizden hiçbir ücret talep edilmeyecektir.
Birecik’in enerji sorunlarının çözümüne yönelik olarak, Belediye Başkanı ile görüşerek yapılması gerekenleri birlikte değerlendirip, bahse konu sorunlara da birlikte çözüm buluruz inşallah.
Netice olarak; Şanlıurfalı hemşerilerimize sunmuş olduğumuz enerjinin kalitesini arttırmak için mevcut elektrik şebekelerimizin bakımlarını yapıp, yeni yatırım çalışmalarımızın yanı sıra, bahse konu çalışmalarımıza da devam edeceğiz.’’   

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 16:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER