Bin 300 öğrenci karne aldı

Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan ve Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde eğitim gören yaklaşık bin 300 Suriyeli öğrenci karnelerini aldı. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde yaklaşık bin 300 Suriyeli öğrenci karne sevinci yaşadı.

Bin 300 öğrenci karne aldı

 Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde bulunan Fevzipaşa İlköğretim Okulu ve Cumhuriyet İlköğretim Okullarında eğitim gören ve kendilerine sağlanan imkanlarla eğitimlerini sürdüren Suriyeli öğrenciler, eğitime geç başlamaları dolaysıyla Türkiye’deki yaşıtlarından 4 gün sonra karne aldı.

Suriyeli öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda karne töreni düzenlendi. Karne törenine İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Yavuz Candan’ın katıldığı törenle bin 300 Suriyeli öğrenciye karne verildi.
İlçe İl Milli Eğitim Şube Müdürü Candan; Birecik’te yaşayan Suriyelilere önceden misafir gözüyle baktıklarını fakat sonradan beraber yaşamayı alışkanlık haline getirdi.
Suriyeli öğrencilerin Birecik’te eğitim görmesinin kendilerine mutluluk verdiğini belirten İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Candan; Karne günü Suriyeli öğrencilerin kendilerini yalnız hissetmemesini sağlamak amacıyla tören yaptıklarını ve yaşadıkları mutluluğu hep beraber paylaştıklarını ifade eden Candan, Türkiye’de yaşayan insanların paylaşmayı, sevmeyi bilen bir toplum olduğunu ve eğitim gören Suriyeli öğrencileri iyi bir yere getirebilmek amacıyla ellerinden geleni sağlayacaklarını belirtti.
Suriyeli öğrencilerden eğitim gören Yusuf Samah ise okulu başarıyla tamamladığı için mutlu olduğunu ve tatilde ise en çok arkadaşlarını özleyeceğini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER