Baydemir Birecik’i meclise taşıdı

Şanlıurfa HDP Milletvekili Osman Baydemir Birecik’i meclise taşıdı.

Baydemir Birecik’i meclise taşıdı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlamasını istediği soru önergesinde Birecik’in içme suyu sorununa değinen Baydemir, Birecik köylerinin içme suyu sıkıntılarına da soru önergesinde yer verdi.

Urfa ilimiz ekonomisi ve zengin toprakları göz önüne alındığında tarıma dayalı illerimizin başında gelmektedir. Son 13 yılda 24,4 milyarlık yatırım yapıldığı söylenen ilimizde, Urfa ve ilçelerine bağlı köylerde bırakın tarımsal sulamayı, içme suyu sorunu dahi çözülememiştir. Etkili yatırımların yapılmadığının bir başka göstergesi olan içme suyu sorunu, 21. yy Türkiye'sinde, Urfa’ya bağlı ilçelerde ve köylerde ikamet eden yurttaşlarımızın yıllardır yaşadığı ciddi bir mağduriyettir.   

92 bin 852 nüfusa sahip Birecik ilçe merkez ve köylerinde içme suyu kullanımında ciddi sorunların olduğu, Fırat nehrinden yoğun yosunlaşmanın görüldüğü,  gelen suyun klorlanarak kullanıma sunulması dışında herhangi bir arıtma işleminden geçirilmediği, Bireciklilerin arıtma cihazlarına ve şişe su tüketimine mahkum bırakıldıkları, yine köylerin kuyu suyuyla içme suyunu karşıladığı, bazı köylerde ciddi susuzluğun yaşandığı ifade edilmektedir. Kanalizasyon problemlerinin tüm ilçe ve köylerinde yaşandığı bir başka gerçektir.

Her ne kadar, içme suyu ve alt yapı hizmetleri, ilgili Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda ise de Bakanlığınız ile ilgili belediye arasındaki eşgüdümlü çalışmalar ancak bu sorunu giderebilir.

 

Bu gerekçelerle; 

1- Birecik ilçemizde temiz su arıtma tesisi var mıdır?  Yok, ise, temiz su arıtma tesisi ne zaman planlamaya alınacak, ne zaman inşa edilecek, ne zaman halkın hizmetine sunulacaktır?

2- Bakanlığınızın ve İller Bankası’nın ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması bulunmakta mıdır?

3- Birecik ilçemize bağlı kaç köyümüzde içme suyu kuyudan karşılanmaktadır? Kaç hanenin içme suyu bağlantısı bulunmaktadır?

4- Birecik ilçemize bağlı kaç köyde köylülerimiz içme suyunu kendi imkânları ile sondaj kuyusundan temin etmektedirler?

5- Birecik ilçemizde atık su arıtma tesisi var mıdır? Yok, ise, atık su arıtma tesisi ne zaman planlamaya alınacak, ne zaman halkın hizmetine sunulacaktır? Konu hakkında, Bakanlığınız ve İller Bankası’nın, ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması var mıdır?

6- Birecik ilçemize bağlı kaç köyde kanalizasyon alt yapısı bulunmaktadır? Kanalizasyon alt yapısı olmayan köylere dair bir çalışmanız bulunmakta mıdır? Bakanlığınızın ve İller Bankası’nın ilgili belediye ile eşgüdümlü bir çalışması var mıdır?

7- Yurttaşlar arasında, köylere hizmet götürülürken, siyasi saikle ayrımcılık yapıldığı iddia edilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğru ise, ayrımcılık yapan kişiler hakkında her hangi bir yaptırımız olacak mıdır?

8- Birecik ilçemiz için yukarda bahsi geçen ve temel insani ihtiyaç olan su ve alt yapı ihtiyacının giderilmesi için Bakanlığınız ve bağlı ilgili kuruluşların 2016 bütçesinde ayrılan bir ödenek mıdır? Var ise, ayrılan ödenek ne kadardır?

 

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 14:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER