Yeni Nesil Siber Saldırılara Hazırmıyız?

Var olan teknolojinin gelişmesi yeni keşifleri beraberinde getiriyor, beraberinde gelen keşifler kendi yanlarında neler getiriyor? Siber Güvenlik sanal dünyamızı etkilediği gibi real dünyamızı da içine alabiliyor.

Yeni Nesil Siber Saldırılara Hazırmıyız?

Siber Güvenlik ele alınacak ince bir konu olmakla beraber Türkiye’nin bu durum karşısında diğer ülkelere göre biraz daha zayıf kaldığını söyleyebiliriz. Diğer ülkeler Siber Güvenlik alanında ciddi yatırımlar ele alırken biz geçtiğimiz yıl bu konu hakkında adım atabildik. Siber Güvenliğe ne kadar önem vermeliyiz ne kadar ciddiye almalıyız, bu konu hakkında uzman görüşler alarak sizlerle paylaşıyoruz.

E-CLOUD BİLİŞİM HİZMETLERİ’nin kurucusu ve aynı zamanda Siber Güvenlik Uzmanı olan Mehmet POLAT konu hakkında ciddi açıklamalarda bulunarak Siber hayatın zorluklarını anlattı, siber dünyanın içindeki tehlikenin boyutuna dikkat çeken Polat bizlerin neler beklediğini ve beklentinin boyutunu aktardı.

“ Mevcut küresel pazar saldırı almamızı kolaylaştırabiliyor, lisanslı yazılımlar kullanmak yerine crackli ve warez uygulamalar tercih ediyoruz, bu uygulamaların kurulumuna yaparken de antivirüs uygulamasını kapatmamızı belirtiyorlar. Kendi elimizde kayıtlarımızı gönderecek virüsü işletim sistemine yüklüyoruz farkında olmadan oysa biz konunun ne kadar hassas olduğunu belirtmiş olsak da keyif ve zevklerimiz doğrultusunda hareket ediyoruz. Çok harika çalışan bir uygulamanın lisanslı ücreti 100$ ama bazı warez uygulama siteleri crackli olarak uygulamayı pazara sunuyor. Uygulama içerisinde yer alan zararlı ekstra kodlardan bihaber olarak uygulamayı keyfimiz için sistemlerimize yüklüyoruz. Sonrası malum, bir aya bile kalmadan sosyal medya hesaplarımız, banka kartlarımız ve hatta makinaya bağladığımız cihazlarımız bu durumdan etkileniyor.

DEĞER VERMİYORUZ!

Siber Güvenlik çok hassas bir konu ve biz yeterince değer vermiyoruz. Çok basit adımlarla ilerleyecek olursak şu dönemde üniversite kayıtları yapılıyor ve ellerimizdeki resmi evrakları üniversitenin yetkililerine ulaştırmaya çalışıyoruz. Ülkemizde yer alan üniversitelerin bir çoğunda güvenlik zafiyeti bulunmakta. Bu zafiyetler beraberinde kişisel güvenliğimizi tehlikeye atacak bilgiler içeriyor. Hatta ve hatta birçok üniversite Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Bilgilerimizi açık bir şekilde paylaşıyor farkında olmadan. Kişisel güvenlik bir kişiyi saatler içinde tamamen bitirebilir bu bilgiler ile ortaya çıkacak olan olaylar ciddi sonuçlar doğurabilir. Bizler bu gibi saldırıların önlenmesinde ciddi adımlar atarak projeler geliştiriyoruz, son olarak geliştirdiğimiz “ BARS “ isimli güvenlik duvarı yerinde bir örnek olacaktır. Ülke gündemini bile işgal eden siber saldırılara yakın zamanda tanık olduk, bu saldırıların önüne kesmek için atılacak olan her bir adım geleceğimize ve gelecekte ele alacağımız teknolojiye yön verecektir.

DİNLENİYORUZ!

Cihazlarımızın illegal bir şekilde dinlendiğini biliyormusunuz? Marketten indirdiğimiz uygulamaların sahip olduğu izinler dinlenmek bir yana birebir bizi izleyebiliyorlar da. Cihaz ya da işletim sistemi fark etmeksizin kullandığımız uygulamaların sahip olduğu izinler her adımda bizi izliyor olabilir, dinliyor olabilir ve hatta görüntülüyor olabilirler. İndireceğimiz uygulamaların izinlerini önceden kontrol edip sonrasında bizlerin neler bekleyebileceğini hesaplamalıyız. Bu gibi ince detaylar kişiye fark ettirmeden kendisini hayatına adapte edebilir ve birebir kimlik hırsızlığı yaşatabilir. Siber Güvenlik sadece sanal dünya için düşünülmemeli real dünyamız içinde dikkate alınmalıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER