Urfa'da isottan diş macunu yaptılar

Harran Üniversitesi (HRÜ) bünyesindeki "Çocuk Üniversitesi"nde maddi durumu iyi olmayan başarılı öğrenciler, isotlu diş macunu yapmayı öğrendi.

Urfa'da isottan diş macunu yaptılar

Osmanbey Kampüsü merkezi dersliklerde, Şanlıurfa Bilim ve Sanat Merkezinin desteğiyle gerçekleştirilen eğitime, 7 ve 8. sınıflarda okuyan, ailesinin maddi durumu iyi olmayan başarılı 25 öğrenci katılıyor. 

Birçok bölümün öğretim üyelerince  eğitimlerde çocuklar, kimya, biyoloji, fizik ve astronomi alanlarında eğitim alıyor. 

Eğitimler kapsamında düzenlenen etkinlikte öğrenciler, kentin yöresel  ürün "isot"tan diş macunu yaptı.

Çocuk Üniversitesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hülya Karataş, gazetecilere yaptığı açıklamada, düzenledikleri eğitimler sayesinde çocukların üniversitelerdeki laboratuvarları görme fırsatı bulduğunu söyledi.

Eğitimlerin ücretsiz ve gönüllülük esasına dayalı olarak verildiğini belirten Karataş, "Dezavantajlı çocuklara yönelik gerçekleştirdiğimiz eğitimlerde çocuklara kimya, fizik, biyoloji, astronomi alanlarında eğitimler veriyoruz ve bu kapsamda deneyler gerçekleştiriyoruz" dedi.

Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç, Dr. Ayşegül Kutluay Baytak da eğitimde çocuklara kimyanın farklı yönlerini anlattıklarını ve bu kapsamda kendilerinin yapabileceği diş macunu konusunda bilgiler verdiklerini belirtti.

Diş macununu yaparken yöreye ait isotu kullanmayı tercih ettiklerini ifade eden Baytak, "Macunda isotun kullanılmasındaki amacımız ise içendeki maddeleri zamanla anlaşılan isot, çok faydalı bir ürün. Özellikle içerisinde bulunan kapsaisin etken maddesi hem antiseptik hem de analjezik etkiye sahip. İsotun diş iltihabı hastalıklarında iyi bir alternatif olabileceğini düşündük. Bununla ilgili bilgileri öğrencilerimizle paylaştık ve çocuklarımız deneyin ardından isotlu diş macunu yapmış oldu" diye konuştu.

Öğrencilerden Roşah Özbingöl ise Çocuk Üniversitesine seçildiği için çok mutlu olduğunu ifade etti.

Eğitimlerde çok faydalı bilgiler edindiğini anlatan Özbingöl, "Burada deney yapılan laboratuvarları gördük. Kentte sadece bir tane bulunan elektron mikroskobunu tanıdık. Bazı gıdalardaki zararlı maddeleri öğrendik. Burada isotlu diş macununun nasıl yaptık. Kendimi bir üniversiteli gibi hissettim" sözlerine yer verdi. 
Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2016, 22:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER