Telefonunuzu yarım saatte şarj edin

Akıllı telefonların en büyük kabusu pilin çabuk bitmesi, ve bu sorun için yedek pil veya Powerbox’lar taşımak istemiyorsanız, İşte hızlı şarj etmenin yolları;

Telefonunuzu yarım saatte şarj edin

 Son zamanlarda çıkan bir takım uygulamalar, oyunlar ve özellikler bizleri telefonlara kitler oldu. Hele ki sosyal medya. Peki bu kadar kullanıma dayanmayan şarjları doldurmak ta kullanıcıyı bıktırıyor. Bu durumdan şikayetçi olanlarda var, sabırlı olanlar da aslında bizim iki taraf için iyi bir haberimiz var. Yaşanan şarj sorunu için 2 seçenek var, ya büyük bataryaya sahip bir cep telefonu kullanmak, ya da hızlı şarjdan yararlanmak.

Peki nedir bu hızlı şarj?
Qualcomm şirketinin ürettiği Quick Charge diye adlandırılan hızlı şarj teknolojisi, hangi teknolojiyi kullandığınızın hiçbir önemi yok. Hızlı şarj teknolojisi sayesinde pil şarj süresini yarıya kadar indirebiliyorsunuz.
Her telefon gibi Hızlı Şarj’da şarj etme özelliğine sahip fakat bir özellik olarak farklı;
Normalde her akıllı telefon içinde güç yönetimini sağlayan bir devreye sahiptir. Bu devre pilin ne kadar kullanılacağını hesaplar ve kullanımı belirler. Hızlı Şarj teknolojisi bu kısıtlamayı azaltır ve ek güç sağlayarak telefonun daha hızlı şarj olmasını aktif hale getirir.

Hızlı şarj için 3 şeye ihtiyacınız var;
1. Hızlı şarj özelliğini destekleyen akıllı telefon veya tablet.
2. Yüksek voltaj barındıran bir adaptör.
3. Sağlam ve kaliteli USB kablosu

Telefonunuzda hızlı şarj özelliği veya Quick Charge özelliği bulunmuyorsa, bu özellik telefonunuzda gerçekleşmeyebilir. Bu durumda telefonunuza kullanacağınız yüksek voltajlı adaptörün batarya üzerinde hiçbir işlevi olmayacaktır. Sadece normal şarj olarak kullanılabilir. Ve son olarak hızlı şarj özelikli bir telefonunuz var fakat şarj adaptörünüz normal adaptör ise bu özellik yine devre dışı kalacaktır.

Bir Quick Charge (Hızlı Şarj) kablosunun özellikleri;
Quick Charge diğer adıyla hızlı şarj kablo olarak USB, USB Type A ve yeni olan USB Type C’yi destekleyebiliyor fakat kablonuzun en az 24 AWG olması gerekiyor. 

Hızlı şarj için herhangi bir marka fark etmiyor. Sadece telefonun Quick Charge özelliğini desteklemesi lazım.


Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2016, 16:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER