Şanlıurfa GAP Bölgesi Güneydoğuya Açılımı

Dünyanın en büyük projeleri arasında yer alan Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) yıllardır Türkiye gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Şanlıurfa GAP Bölgesi Güneydoğuya Açılımı

Bölgedeki su kaynaklarını susuz topraklarla buluşturmayı hedefleyen GAP sonucunda susuz arazilere su ulaştırıp bölgedeki verimliliği ve gelişmişliği artırmak amaçlanıyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kısaca Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki dokuz ilin (Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak) su ve toprak kaynaklarının geliştirilmesi projesi olarak özetlenebilir. Projenin hedefi bölgedeki su kaynaklarını barajlarda toplayıp susuz topraklara ulaştırmak.
GAP kurulmadan önce çiftçilerin bu bölgede ekin ekememesi ve kuraklık bir bölge haline gelmişti. Bölge halkı yağmurlu yılarda sadece kuru tarımla uğraştığı ve tam verim elde edemiyorlardı. GAP projesi hayata geçtikten sonra bölge halkı kuru ve yaş tarım uğraşmaya başladı.
 
 
GAP idare başkanı Sadaretin Karahocagil “ Gap projesi Dünyanın en özel bölgesel kalkılma projesi en büyük proje en başarıl projesi bir taratanda Gap projesi bölgedeki refah düzeyin artması insanların yaşam standartları birleştirmesi bütün bunların yanında bölgenin gıda ve enerji usu olması hedeflen irmesi burası medeniyetler bir şehir biz tekrar bölgenin medeniyetlerin beşiğin olmasını istiyoruz ve bu yönde çalışmalarımızı devam ettiriyoruz bu çerçevede yürütüldükten sonra proje Gap idaresi ’de kurularak bu projenin koordinatör görevlendirmiş tabi bir tarlatanda asli hedefi olan sulama çalışması yapılmış. Sulamayı biz asıl biz karşılatırken kuru tarım sulu tarım karşılaştırmıyorsanız kuru tarım sulu tarım arasındaki fark ise zaten inanılmaz hiç tartışmaya gerek yok bölgede yedi kat bir verim artışı sağlanıyor en basit uygulamalarda sadece buğday arpa ekiyorsanız ve sulu tarımda ’da buğday arpa ekerseniz yedi kat verim artışı sağlar ama daha katma değeri yüksek ürünler ekerseniz bunlarda daha fazla katma değer sağlarsınız sekiz kat on kat on beş kat meyve ekerseniz daha fazla katkıda bulunursunuz ama bölgenin tabi sulama imkanın biz bölge dışı sulamalar karşılattırıyoruz benim bölgemde sulama yapılırsa birazcık bir verim artış sağlana bilir ama dediğim gibi burası çok ciddi verim artışı sağlıya bilineceğimiz bu anlamda Gap projesinin bırakın bölgeyi ülkemize katkımızı inanılmaz boyutlardadır. Yani enerjiyi bile saymıyorum bile enerji çıktısıyla zaten proje kendini ödeyen projedir. Gıda üretimine dönük ve tekstil ürünlerine dönük yaptıkları üretimlerde hem ülke bütçesine katkılarda bulunmuş hem de bölgenin refah seviyesini yükselmesini sağlanmıştır. Ama neredeyiz henüz potansiyelimiz tam olarak kullandığımız söyleyemeyiz sulamalarda şuan (400 bin) hektarın özerindeyiz ama (600 bin) hektar alt yapı hazırladık birinci eylem planımız 2008 2012 arası uyguladık ve bu eylem planında 700 kilometre üzerinde ana kanal inşa edildi ve toplam 900 kilometreyi aştı ana kanal bölgede tabi aşağı marjinal kanadıyla Viranşehir Ceylanpınar Kızıltepe ovaları Kırarız Dicle ana kanalıyla hem Diyarbakır hem de Diyarbakır’ın aşağısı çınar bu ovalar sulanacak Suruç hem üretim kanaları hem tüneli bitti hem ana deposu yapıldı hem sağ say sol say inşatları başladı bitmek üzere hatta sulamalar başladı. Suruç’ta çok özel bir proje bunun yanında haran tabi haran bütün sulama şebekeleri bitirildi ve haran ovasındaki doğusunda basılı kuzeyindeki kalanlar onlar eksik bitirildi bunun yanında Bozova yaylak günışığı ana kanalarıyla kuzeyindeki verimli araziler sulamaya başladı. Antep de Adıyaman’da Batmanda yapılan sulamalar var.
 
Devletimiz hükumetimiz her türlü tedbiri alarak bu inşatları devam ettiriyor hem Silvan barajı ılısu barajıyla inşallah bölgenin en büyük projesi hem sulama yapacaklar hem de büyük miktarda enerji üretecekler hemde özelikle Cizre Silopili sulamalarımız var çok ihtiyacımız var ordaki sulamalarımız var inşalarımızın ihtiyacı var onlarında yapılması sağlanacak bu inşatlarımızda gecikmemeler yaşansa da hükümetimizin aldığı tedbirlerle inşallah bitirilecek bu inşatlar ve bölge insanına solunacak” dedi
 

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2017, 11:21
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suruçlu
Suruçlu - 2 yıl Önce

Tarlımız sol tarafta su ne zaman akacak

SIRADAKİ HABER