‘İnsansız Tank’ İçin İlk Adım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki gün “insansız tank” projesini gündeme getirmesinin ardından gözler yeni Ar-Ge çalışmalarına çevrildi.

‘İnsansız Tank’ İçin İlk Adım

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın (SSM)  çalışmalara çok önceden başladığı ve bu konuda bir yarışma açtığı öğrenildi. Açılan yarışmada 16 proje finale kaldı. Son Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında da konunun ele alındığı belirtiliyor.

Temelini oluşturacak

Erdoğan’ın önceki gün “11. Kalkınma Planı” çalışmalarına dair yaptığı toplantıda gündeme getirdiği “İnsansız tank” için SSM’nin ilk adımları attığı ifade edildi. SSM, “İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması” açarken insansız hava araçlarından sonra insansız kara araçları için de yerli projeler SSM’ye sunuldu.

Tamamen insansız ve uzaktan kumandalı sistemlerle yönetilen, yapay zeka desteği ile kendi kendilerine karar alabilen prototip kara araçları geliştirilirken SSM tarafından verilen belirli direktifler doğrultusunda geliştirilen robotik mekanizmalar da Türkiye’nin “insansız kara araç ordusu”nun da temellerini oluşturacak.

SSM’nin açtığı yarışmaya 400’ün üzerinde başvuru olurken 16 proje finale kaldı. SSM’nin projesinde, “Efe” adlı proje birinci olurken, “Dost” ikinci, “Otosar” da üçüncü olmuştu. Bazı projelere ise “mansiyon” ödülü verildi.

Birinci olan projede; “silah sistemleri”, “yaralı kurtarma”, “mayın tespit ve imha”, “yük taşıma”, “sokak arası ateş altındaki asker transferi” gibi modüller de yer alıyor. İnsansız olarak geliştirilen kara araçlarında hedef yapılacak Ar-Ge yatırımları ve çalışmaların ardından geliştirilerek daha etkin “tank” ve “kara gücü” haline getirmek.

SSM’nin yanı sıra ASELSAN da ilk insansız kara muharebe aracı, “MİLREM”i 2017’de tanıtmıştı. ASELSAN’da insansız sistemler faaliyet alanına ilişkin “geleceğin savaş sahasında yaygın bir şekilde kullanılacak olan, uzaktan kontrol edilebilir ve kendi başına karar verip uygulama yeteneğine sahip insansız araçların geliştirilmesi ve üretilmesi hedeflenmektedir” ifadelerine yer verildi.

‘Bunu da yapacağız’

Erdoğan, önceki günkü konuşmasında “İHA üreten dostlarımıza, arkadaşlarımıza milletim adına teşekkür ediyorum. Bu sıradan olay değil. Kendimiz üretiyor olmasaydık; bir tane İHA düşse ne olur diye düşünürdük. Ulan düşürürseniz düşürün be! İkincisi de var üçüncüsü de. Bunu daha ileri taşıyacağız. Tank; yakabilirler beş şehidim var içinde. Öyle bir yere gelmemiz lazım ki; insansız tankları da üretir hale gelmemiz lazım ki; bunu da yapacağız. O tür şeyleri düşünmeyeceğiz. Niye? Artık bu teknolojiyi yakalayan ülke konumuna geliyoruz, geldik bile” demişti.

MİLLİYET

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER