Güvenliğinizi Gözden Geçirin!

Kendi içinde kendi kendini geliştiren bir teknoloji döngüsü içerisinde olmamız güvenliğimizin emin ellerde olduğunu mu gösteriyor.

Güvenliğinizi Gözden Geçirin!

Sürekli gelişen teknoloji ile beraber ürünlerinde gelişmesi, donanımlara farklı özellikler aktarılması kullanıcı hayatını kolaylaştırsa da perdenin arka tarafında büyük bir güvenlik zafiyeti bizi bekliyor olabilir. Güvenlik kameraları hayatımızın her anında karşımıza çıkabilir. İş yerleri, evler, kurum ve kuruluşlar dahil hatta çocuklarımızın daha güvende olduğunu bilmek için onları bile tek bir ekrandan izliyoruz. Peki güvenlik kameraları yeterince güvenli mi? Güvenlik kameraları genellikle sabit ip adresleri üzerine kurulup dışarıdan müdahale edilebiliyor. İş yerine taktığınız güvenlik kameraları genellikle iş veren tarafından izlenmek için sabit ip numaralarına bağlanır ve bu şekilde iş veren evde yada başka bir yerde iş yerini izleyebilir. Genellikle kamera izleme ekranı şifresi değiştirilmez ve orijinal bir şekilde bırakılır. Örnek üzerinden anlatacak olursak;

  1. Şirket
  2. Kötü Niyetli Kullanıcı
  3. İşveren

A şirketine yeni bir güvenlik kamera sistemi kuruldu ve tüm personeller tek bir ekrandan izlenebiliyor. İş yeri güvenliğini kontrol altına almak isteyen “C” yeni nesil akıllı cihazının ekranından herşeyi izleyebiliyor. “B” isminde olan kötü niyetli kullanıcımız sadece iş yerinin bulunduğu yere biraz yaklaşarak “A” şirketinin IP adresini öğrendikten sonra sessiz adımlar ile evine doğru gider. Evine ulaşan “B” bilgisayarının başına geçerek yardımcı programlarla IP adresini çözümlemeye başlar önce açık olan portları test eder ve kullanımda olan portu belirler. Daha sonra yine yardımcı uygulamalar ile IP adresi ve Port yardımıyla bağlantıyı açmaya çalışır bu durumda karşısına kullanıcı adı ve şifre isteyen bir ekran gelecektir. Haberimizin başında da belirttiğimiz gibi bu kullanıcı adı ve şifre çoğunlukla değiştirilmez ve orijinal bir şekilde kullanılır. “B” bu konuda hiç zorlanmayacaktır ve admin – admin üzerinden giriş yapacaktır. Giriş yaptıktan sonra “A” yı, “C” yi neler bekleyecek görelim.

Personellerin çalışma saatleri, davranışları, kamera yeterince iyiyse bilgisayar ekranlarını, çıkış yaparken neler yapıldığını ve aklımıza gelebilecek tüm bilgi güvenliği gerektiren hususları “B” izleyecek ve bilgi edinecektir. Şirketin muhasebe departmanın da da güvenlik kamerası var ise gerisini siz düşünün.

Kapıda bekleyen güvenlik görevlisini, şirketin her noktasına yerleştirilen güvenlik kamerasını, belki XRAY cihazını daha birçok güvenlik tedbirini sadece birkaç saat içinde alt edip şirketi büyük bir zarara uğratabilirler. Biz bunlar için ne yapıyoruz? Güvenlik söz konusu olunca kişisel verilerimizin durumu da risk altında olabiliyor. Bu konular için profesyonel bir ekipten destek alabilirsiniz ve çözüm sağlamak adına araştırmalar yapabilirsiniz. Güvenliğimiz den sadece biz sorumluyuz ve bizim tecrübelerimiz kadarıyla ayakta durabilir, söz konusu siber saldırılardan korunmak için bazen 6 karakterli güçlü bir şifre hayatımızın seyrini değiştirebilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER