Facebook'un İnternet Dağıtan İnsansız Hava Aracı

Evet, okuduğunuz şey bir bilim kurgu filmi senaryosundan değil.. Bu gerçek!

Facebook'un İnternet Dağıtan İnsansız Hava Aracı

Yıllarca boğuşup durduğumuz kablolu, modemli internetler artık tarih oluyor.. Zaten kablo sizce de fazlasıyla ilkel değil mi?

Dilerseniz gelin detaylara bir göz atalım..

Facebook'un internet bağlantısı sağlayan insansız hava aracı uçtu!

Uçağın kanat açıklığı ticari uçakların kanatları ile eş değer.. Amacı tamamen dünyanın en uzak bölgelerine bile interneti götürebilmek.

Tüm dünyaya yararlı olacak.

Facebook takımının gizlice yürüttüğü bu proje tüm insanlığa faydalı olacak bir girişim olarak görülüyor. Uçak ''drone'' denilen insansız bir hava aracı şeklinde göklerde süzülüyor.

Uçak, üzerindeki güneş panelleri ile yolculuğunu gerçekleştiriyor. Genişliği bir Boeing 737'den bile büyük. Üstelik sadece 3 adet saç kurutma makinası kadar enerji kullanıyor. Çok hafif ve en önemli özelliği ise 4 km kadar aşağıya internet sağlayabiliyor.

Hedef dünya üzerindeki 4 milyar insana internet sağlamak.

Resimde görüldüğü gibi bazı yerlere düşük sinyal bazılarına ise tam sinyal gönderilebilecek. Ekip hedeflerinin 4 milyar insana bağlantı sağlamak olduğunu söylüyor.

96 dakika uçtu.

Facebook mühendislik ekibinden Jay Parikh uçağın ilk olarak yarım saatlik bir uçuş için tasarlandığını ama 96 dakika kadar havada kalmayı başardığını söyledi.

Facebook 60,000 90,000 feet ve saatte 70 ila 80 mil her yerde uçmayı hedefliyor.

Sıradaki hedef 3 ay boyunca havada kalıp internet yayabilmesi.

Mark Zuckerberg de ilk uçuşu izledi.

Facebook için çok büyük bir gelişme olduğunu söyleyen şirket kurucusu Zuckerberg, bunun 2 yıl içinde tamamlanıp iyi bir proje olacağını söylüyor.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER