Facebook'taki Tehlike

Yoğun kullanıcı kitlesine sahip olan Facebook, son günlerde bir güvenlik açığıyla tekrar sallandı.

Facebook'taki Tehlike

 İnternet Güvenlik araştırmacıları, George Orwell'in, distopya romanın'da ki 1984'ün atmosferinin ardından hack işleminin mümkün olabileceğini keşfetti. Romanın bir bölümünde '' Geçmişi kontrol eden geleceği de kontrol eder; ve bugün kontrol eden geçmişi kontrol eder.'' sözü akıllara geldi. Bu durum büyük kullanıcı kitlesine sahip sosyal medya uygulaması Facebook ve Messengerdeki geçmişteki kayıtları değiştirmekle ilgili. Yani yeni keşfedilen bir araştırmaya göre hackerlar sosyal ağın web sitesini kullanarak veya Messenger üzerinden geçmişteki verileri düzenleyebiliyorlar.


Bu doğrultuda değiştirilen veriler kullanıcıların geleceği üzerinde büyük bir role sahip. Kullanıcıların bu verilerini; dolandırıcılık, resmi soruşturmalardaki kayıtları değiştirmek ve bilgisayarınıza birtakım virüs yazılımları yerleştirmek hackerların yapabileceği birtakım şeylerden bazıları.

Facebook'un sohbet sistemindeki açığın farkına varan Check Point Software Technologies bünyesinde barındırdığı Roman Zaikin'in yaptığı açıklamaya göre hackerlar bu verileri düzenleyerek kaldırabileceklerinin mümkün olabileceğini ifade etti.

Fakat endişelenmenize gerek yok. Çünkü Facebook bu ayın başlarında gerçekleştirmiş olduğu bir güncelleme ile söz konusu olan kodları yenileyerek bahsi geçen açığın üstesinden gelmiş durumda.

Güncelleme Tarihi: 11 Haziran 2016, 11:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER