Eski telefonların içinden altın çıkıyor

Kullanılmayan, ve modası geçmiş telefonlar, geri dönüşüm şirketleri tarafından belirli bir ücretle toplanıyor. Toplanan eski telefonların içlerinde bulunan altın, paladyum, gümüş ve bakır gibi maddelerin ayrıştırılması için, Almanya, Belçika, Çin ve Japonya’ya gönderiliyor.

Eski telefonların içinden altın çıkıyor

 Marmara Bölgesinde hizmet sunan geri dönüşüm şirketi müdürü Cengiz Coşkun, yılda 2 ton telefonun geri dönüşüme gönderildiğini belirterek açıklamalarda bulunan Coşkun;

''Ayrıca bu cihazların işlemcilerinde ve çiplerinde altın kullanılmaktadır. Ana kart üzerinde mevcut birçok devrenin birbirine bağlantı yolu ise gümüş ve bakır madeni ile yapılmaktadır. Maddi değeri altının yarı fiyatı olan paladyum madeni de ana kart üzerinde kullanılmaktadır.''

Geri dönüşümde ortalama 7 bin adet telefonun sadece 1 ton ağırlığında oluğunu belirten Coşkun;
"Bir ton cep telefonu ana kartından ortalama 1 kilogram altın, 2 kilogram paladyum ile yüksek oranlarda gümüş ve bakır madeni çıkmaktadır. Bu oranlar rafinerinin ayrıştırma esnasında kullandığı teknolojiye ve kalitesine göre yükselmekte veya düşmektedir. Günümüzün teknoloji devleri, az maliyetle daha kullanışlı ve çok özelliğe sahip elektronik ürünler tasarlıyor. Maden değeri açısından düşündüğümüzde 10-15 yıl önce üretilmiş ve hiçbir fonksiyonu olmayan basit bir cep telefonundan çıkan değerli madenler, günümüzün gelişmiş akıllı cep telefonlarından çıkan değerli madenin iki katı daha fazladır.'' dedi.

Firma olarak kullanılmış cep telefonlarından yılda yaklaşık 10 ile 20 ton arası topladıklarını belirten Coşkun, eski telefonların daha sonra geri dönüşüm için yurt dışına gönderildiğini söyledi. 

Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 16:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER