BİLGİSAYAR PROGRAMCILIK İŞİ NEDİR, NE İŞE YARAR

Bilgisayarların hayatımızda önemli bir rol aldığı günümüzde, artık tüm iş ve işlemler bilgisayarlar üzerinden yürütülüyor. En basiti, artık alışverişlerimizi bile gidip mağazadan yapmak yerine, internet aracılığıyla bir online alışveriş sitesinden yapıyoruz.

    Kısacası artık bilgisayarsız bir hayat düşünmek bile çok zor. Bilgisayarın bu denli önemli olması elbette bilgisayarı çok iyi kullanan ara elemanlara olan ihtiyacı da beraberinde getirmiştir. İşte bu yüzden ülkemizdeki onlarca üniversitede 2 Yıllık Bilgisayar Programcılığı bölümü açılmış ve her sene yüzlerce mezun vermektedir. Bilgisayar Programcılığı, bir zamanlar en gözde bölümlerden birisi idi. Bizler sanırdık ki bilgisayar öyle herkes tarafından kullanılacak bir şey değil, onu öğrenmek için özel bir ihtisas gerekir.

    Bilgisayar bölümlerinden birisine giden, asla işsiz kalmaz sanırdık. Oysa durum şimdi öyle mi? Maalesef değil. Artık 7'den 70'ine herkes bilgisayarı şakır şakır kullanıyor. Dolayısı ile pek kimse bu bölüm mezunlarına ihtiyaç duymuyor.

Bilgisayar Programcılığının eski popülerliğini yitirmesinin, atamalarının zorlaşmasının en büyük sebebi ise bozuk eğitim sistemimiz. Sen kalkar da neredeyse her üniversitede bu bölümü açarsan, her sene binlerce üniversitesi açarsan ne olacak? Birkaç sene içinde mezun sayısı on binleri bulacak ve açılan sınırlı KPSS kadrosundan sadece birkaç kişi memur olarak atanabilecek.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Nedir?

    Bilgisayar Programcılığı bölümü, bilgisayar ve programlama konusunda deneyimli programcılar yetiştirmek üzere kurulmuş olan 2 yıllık bir önlisans bölümüdür. 

Bilgisayar Programcılığı Bölümü Hakkında Bilgi

    Bilgisayar Programcılığı bölümü TYT puan türü ile öğrenci almaktadır. TYT'de 150 puan veya üzeri puan alan bütün lise mezunları bu bölümü tercih edebilmektedir. Bazı iyi üniversitelerde taban puanlar yüksek iken, bazılarında 150-200 puana kadar düşmüştür. Bölüme ayrıca sınavsız geçiş ile de geçilebilmektedir. Meslek liselerinin bilgisayar ile alakalı bölümlerinden mezun olanlar, Bilgisayar Programcılığına sınavsız geçiş ile yerleşebilmektedir.

Bilgisayar Programcılığı Bölümü İş İmkanları İş Olanakları

Bilgisayar Programcılığı iş olanakları son derece geniştir. Bu bölümden mezun olanların neredeyse çalışamayacakları yer yok gibidir.

  En büyük kurumundan tutun da en küçük işletmesine kadar her yerde çalışma imkanı elde edebilirler. Ancak elbette ki mezunların ana amacı bir devlet dairesine memur olarak atanmaktır. İşte, burada işler sapa sarmaktadır; zira iş alanları o kadar geniş olan bir bölümün mezunları, devlet dairesine memur olarak atanmak için çok yüksek puanlar almalıdır. Bilgisayar Programcılığı mezunları ''Bilgisayar Programcısı'' unvanı alırlar ve her türlü devlet kurumunda çalışabilirler. Mezunların iş olanakları şunlardır:

 -Hastaneler

 -Okullar

-Üniversiteler

 -Belediyeler

-Bakanlıklar ve bakanlıklara bağlı birimler

-Satış mağazaları

-Web Tasarım firmaları

 -Reklam ajansları

-Bilgisayar satış mağazaları

 -Teknik Servisler vs.

YORUM EKLE