Urfa'da Besiciler yeni sezondan umutlu

Tarım ve hayvancılığın yaygın olduğu Şanlıurfa’da koyunların doğurma dönemi başladı. Besiciler ise, yeni yıldan oldukça umut bekliyor.

Urfa'da Besiciler yeni sezondan umutlu
 Urfanatik Gazetesi / Rıdvan ORTAKAYA

Bölgede her yıl hayvancılık yapan besiciler, kuzuların doğmasıyla birlikte iyi günlerini yaşıyor. Kış aylarında besicilik yapmanın zorlukları olsa da besiciler, et fiyatlarının yüksek olmasından umutlu. Mera alanlarının dar olması, meraların otlak olmaması nedeniyle kış aylarında hayvanları samanla besleyen besiciler, özellikle kuzulara iyi özen gösteriyor. Kuzuların ilk dönemi olan süt döneminde kuzuların sütsüz kalmaması için sürekli annelerinin yanında bırakan besiciler, bahar döneminin gelmesini bekliyor. Çok sayıda hayvan besleyen besiciler, bahar aylarını genellikle yaylalarda geçiriyor, bu durum da onlar için masrafsız oluyor. Masraf yapmadan yüksek fiyattan kuzuları satmayı hedefleyen besiciler, bu sebepten ötürü, kuzuları çok daha iyi besliyor. Kış aylarında hem masraf hem de bakım konusunda zorluklar yaşadıklarını belirten besiciler, “bilindiği üzere Şanlıurfa bölgesinde mera alanları zaten dar. Bu sebepten ötürü kış aylarında hayvanlara saman veriyoruz. Şimdi de koyunlar için doğurma dönemi, bu nedeniyle işimiz ikiye katlanıyor. Hem kuzulara, hem de koyunlara bakmak zorunda kalıyoruz. Bahar döneminde öyle değil, o zaman hayvanları meralarda otlatıyoruz. Fazla bir masrafımız olmuyor. Şimdi et fiyatlarının yüksek olması, bu yılın iyi olacağı düşüncesi oluşturuyor bizde. Umarım bu şekilde devam eder” diye konuştu.

Besiciler, ayrıca düşen yağışa da çok sevindiklerini belirterek, bu yağışla birlikte mera alanlarının yeşerdiğini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2016, 10:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER