SGK’dan borç yapılandırması uyarısı

Yılbaşından itibaren yapılması en çok tartışılan konu olan asgari ücret, sigorta prim tartışmalarını da beraberinde getiriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta primleri ve her türlü borçlanmaya esas olacak tutarlar asgari ücret oranında artış gösterecek. SGK İl Müdürü İsmail Ünlü de bu konuya ilişkin vatandaşlara bir uyarıda bulundu.

SGK’dan borç yapılandırması uyarısı
Hükümetin daha önce yaptığı açıklamalara göre, yılbaşından itibaren asgari ücrette yüzde 30 oranında artış yaşanacak. Bu durum birçok faktörü etkilediği gibi, Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta primlerini de etkiliyor. Öyle ki asgari ücrette artış olunca, sigorta primleri de buna bağlı artacak.

 

Sigorta primlerini ödeyemeyen ve bu durum nedeniyle borçlanan kişiler, yılbaşı öncesinde başvurup, borçlanmasını yapılandırırsa şimdiki asgari ücret oranında ücret ödeyecek, eğer bunu yeni yıla bırakırsa daha yüksek bir miktar ödeyecek. Peki kimler sigorta borçlanmasına girebiliyor e aslı merak edilen şey ise borçlanma ne anlama geliyor. Hizmet borçlanması, sigortalının çalışma süreci içinde kanunda yazılı nedenlerden dolayı çalışamadığı ve bu yüzden geçmişte ödenmeyen belli sürelere ait primlerin, sigortalı tarafından sonradan ödenmesi anlamına geliyor.


Borçlandırma yapılandırması yapmak isteyenler, yılbaşından önce SGK’ya müracaat edip, durumu bildirmesi gerekiyor. Konuya ilişkin açıklama yapan SGK İl Müdürü İsmail Ünü, “Bu nedenle borçlanma yapacakların en son 31 Aralık 2015 gününe kadar borçlanmaları daha az ödeme yapmaları açısından oldukça önemlidir.  Burada Esas olan borçlanma tarihidir. Kurum kayıtlarına intikal eden belgenin sonucu vatandaşımıza yapılacak olan borçlanma tebliğinin teslim alınmasına müteakip borçlar 1 ay içinde ödenecektir. Yani Aralık ayının sonunda yapılan borçlanmalar Ocak ayı sonuna kadar yatırılması için süresi olacaktır” dedi.

Haber: Rıdvan ORTAKAYA

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2015, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER