Seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

Referandumda oy kullanacak vatandaşlar seçmen kaydının durumunu merak ediyor. Peki seçmen sorgulama nasıl yapılır? İşte e-Devlet Seçmen Sorgulama Sistemi!

Seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

2017 Türkiye anayasa değişikliği referandumu bilindiği üzere 16 Nisan tarihinde gerçekleşecek. Referandumda oy kullanacak vatandaşlar seçmen kaydını sorgulamayı merak ediyor. Peki seçmen sorgulama nasıl yapılır?

SEÇMEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet tarafından sunulan Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama hizmeti ile seçimde oy kullanacak olan vatandaşlar seçmen durumunu sorgulayabilecekler. Vatandaşların seçmen sorgulama işlemini yapması için ilk olarak e-Devlet'e giriş yaparak arama bölümüne Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama yazması gerekiyor. Karşılarına gelen ekranda seçmen kaydına dair bilgiler sunulacak. Eğer kayıt çıkmıyorsa yetkililerle irtibat kurulması gerekmektedir.

2017 REFERANDUM NE ZAMAN?

Türkiye'de anayasa değişikliği için uygulanacak olan halk oylaması (referandum), 16 Nisan tarihinde yapılacak. Seçmenler oy pusulalarında yer alan Evet veya Hayır seçeneklerine damga vurarak oylarını kullanacaklar. Böylece seçimin ardından hangi seçenek daha fazla oy aldıysa buna göre yeni anayasa kabul edilecek veya edilmeyecek.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2017, 22:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER