10 Şubat 2017 Cuma 08:57
Devlet memurları, işyeri telefonuyla özel görüşme yapabilir mi?
banner23

Soru: Kamu kurumlarında memurların işyeri telefonlarıyla özel görüşme yapmaları yasak değil mi? O işyerinin müdürünün, bu konuda göz yumması doğru mu?

Cevap: 657 sayılı Kanunun "Kişisel sorumluluk ve zarar" başlıklı 12 nci maddesinde; "Devlet memurları, görevlerini dikkat ve itina ile yerine getirmek ve kendilerine teslim edilen Devlet malını korumak ve her an hizmete hazır halde bulundurmak için gerekli tedbirleri almak zorundadırlar. Devlet memurunun kasıt, kusur, ihmal veya tedbirsizliği sonucu idare zarara uğratılmışsa, bu zararın ilgili memur tarafından rayiç bedeli üzerinden ödenmesi esastır." hükmüne, "Resmi belge, araç ve gereçlerin yetki verilen mahaller dışına çıkarılmaması ve iadesi" başlıklı 16 ncı maddesinde; "Devlet memurları görevleri ile ilgili resmi belge araç ve gereçleri, yetki verilen mahaller dışına çıkaramazlar, hususi işlerinde kullanamazlar." hükmüne yer verilmiştir. 657 sayılı Kanunun 125 inci maddesinde "Devlete ait resmi araç, gereç ve benzeri eşyayı özel işlerinde kullanmak" fiilinin müeyyidesi olarak kınama cezası öngörülmüştür.

18.01.2007 tarih ve 26407 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Tasarruf Tedbirleri" konulu 2007/3 sayılı Başbakanlık Genelgesinde şu talimat yer almaktadır:Ç

"HABERLEŞME GİDERLERİ
Kurum ve kuruluşların harcama yetkilileri, bütçelerinde haberleşme giderleri için ayrılan ödeneklerin aşılmaması hususunda parasal tutar veya süre kısıtlamaları da dahil gerekli her türlü tedbiri alacaklardır.
Telefon faturaları her defasında harcama yetkilileri tarafından aylar itibariyle bizzat kontrol edilerek, özel görüşme bedellerinin ilgililerden tahsil edilmesi sağlanacaktır."

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurların işyeri telefonlarıyla özel görüşme yapmaları disiplin cezasını gerektirir nitelikte bir fiil olmakla birlikte, yapılan özel görüşme bedellerinin ilgililerden tahsili gerekmektedir.

Yukarıda zikredilen Başbakanlık Genelgesinde de belirtildiği üzere, harcama yetkililerince aylar itibarıyla telefon faturalarını bizzat kontrol edilmesi görev ve sorumluluğunu üstlenmekle mükelleftir. Aksi takdirde, harcama yetkilisi hakkında da disiplin hukukunca gerekli işlemler yapılacaktır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.