17 Nisan 2016 Pazar 20:00
'Arslan’ı unutmadık. Başka Ersin’ler ölmesin'
banner23
                                          Urfanatik Gazetesi / Rıdvan ORTAKAYA

2012’de kalbinden bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan’ın vefatının 4. Yılında Birinci Basamak Sağlık Çalışanları Birlik Ve Dayanışma Sendikası Anadolu Şube Yönetim Kurulu, basın açıklaması yaparak yaşanan olayı kınadı.
 Sendikanın Yönetim Kurulu Adına açıklama yapan Dr. Hüseyin Güntürkün, “Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak herkes sussa da, sadece 17 Nisan’ da değil her gün sağlıkta şiddete dur diyecek kanunsal düzenlemelerin yapılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.


 
“İLK GÜNKÜ ACIMIZI AYNI ŞEKİLDE YÜREĞİMİZDE TAŞIYORUZ”

Göntürkün: “Görev Şehidimiz Dr. Ersin Arslan’ın vefatının 4. yılında tüm sağlık çalışanları olarak ilk günkü acımızı aynı şekilde yüreğimizde taşıyoruz. Toplumsal kutuplaşmanın vatandaşlar üzerinde yarattığı gerilim sebebiyle Maalesef geçen süreç içerisinde çok sayıda sağlıkta şiddet vakası yaşanmış, sayısız sağlık çalışanı arkadaşımız şehit edilmiş ve hepimiz bu tehdidi her gün yaşayarak sağlık hizmeti vermeye devam etmekteyiz”dedi.

 
“SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞYERİNE UMUTSUZ GİTMEKTE VE DÖNMEKTEDİR”

Sağlık çalışanlarının özlük haklarının yererince verilmediğini belirten Dr. Hüseyin Güntürkün: “Sağlık çalışanları; iş güvencesi yitimi, fazla çalışma, ikinci işte çalışma, hastalıkta çalışma, özlük haklarında gerileme, yıllık izine ayrılamama, iş stresi, idare baskısı gibi sebeplerden ötürü her sabah işyerine umutsuz gitmekte ve dönmektedir. Her yıl yeniden planlanan, esaslı evrensel mevzuatlara dayanmayan torba yasalar ve Tutarsız sağlık politikalarının bir sonucu olarak;  İnsanlar sağlık çalışanlarını yasal hakları olan bir kamu personeli değil de, kendilerine hizmet eden ‘satın alınmış köleler’ olarak görmektedir”  ifadelerini kullandı.

“SAĞLIKTA ŞİDDET TOPLUMUN SAĞLIĞINI TEHDİT ETMEKTEDİR”

Sağlıkta şiddetin toplumun sağlığını tehdit ettiğini belirten Güntürkün: “Unutmayınız ki! Sağlıkta şiddet sağlık çalışanlarını değil tüm toplumun sağlığını tehdit etmektedir!” Olağanüstü zor koşullarda, bir gün içerisinde yüzlerce hasta muayene etmek mecburiyetinde olan sağlık çalışanları performans sistemi altında ezilmektedirler. Bu koşullarda sağlıkta şiddete maruz kalmak sağlık çalışanlarının kaderi haline gelmiştir. Maalesef; Sağlık politikaları; sistemin mükemmel olduğunu, şayet bir hata varsa bunun sebebinin çalışanlar olduğu anlayışını medya yoluyla vatandaşa empoze etmekte, sistemin tüm aksaklıklarını SABİM üzerinden, sağlık çalışanlarına angarya uygulayarak çözme yolunu seçmiştir. Sağlık Bakanlığının derhal sağlıkta şiddet yasasını meclisten geçirmesini, yıllar önce olduğu gibi sağlık çalışanlarına vatandaş tarafından duyulan saygınlığın yıkılan temellerini yeniden inşa etmesini bekliyoruz” sözlerini kaydetti.

 “SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN”

“Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak herkes sussa da, sadece 17 Nisan’ da değil her gün sağlıkta şiddete dur diyecek kanunsal düzenlemelerin yapılması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Bu durum bizi olduğu kadar, tüm toplumu ve sağlık çalışanlarını da olumsuz etkilemekte sağlık hizmetinin kalitesini düşürmektedir”

HALKIMIZA SESLENİYORUZ”

Halka seslenen Dr. Hüseyin Güntürkün, sağlıkta şiddete son verecek kanunsal düzenlemelerin bir an önce meclisten geçmesi gerektiğini belirtti. s“Yaratılan kaos ne sizin nede sağlık çalışanlarının suçudur.  Temelleri Performans sistemine dayanmayan, her yurttaşın eşit haklarla nitelikli bir sağlık hakkına kavuşacağı bir Türkiye için biz sağlık çalışanları için dün olduğu gibi bugün ve yarında durmadan çalışacağız. Büyüyünce doktor veya hemşire yapmak için çalıştığınız çocuklarınıza bu mesleğin saygınlığı konusunda daha fazla telkinde bulununuz. Beni Türk Hekimlerine Emanet Ediniz diyen bir cumhuriyetin çocukları olarak, hep birlikte Haykıracağız;  ‘Ersin ARSLAN’ ı unutmadık. Başka Ersin’ler ölmesin!’ “Bu ülkenin sağlığı bizlere emanettir, sağlıkta şiddete son verecek kanunsal düzenlemelerin bir an önce meclisten geçmesini bekliyoruz” dedi.

           

Son Güncelleme: 17.04.2016 20:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.