Varlıklı insan, mal varlığı fazla olan insandır. Zengin insan ise, sahip olduklarının keyfini çıkaran, hayatına anlam katan, dostluğa, estetiğe, güzelliğe değer veren insandır. Çok varlıklı olmayan bir insan da pekâlâ zengin bir hayat yaşayabilir.

Bazıları lükse duyulan hevesi kınasa da hayatlarımızı tekdüze olmaktan çıkarıp çekici kılan da sahip olduğumuz lükslerdir. Ama her lüksün parayla satın alınmaz. Bazı lüksler için paraya ihtiyaç yoktur.

Zengin insan sahip olduklarını kendini geliştirmek, hayattan zevk almak, bunları dostlarıyla paylaşmak için kullanır. Varlıklı olmak mal, mülk, para sahibi olmak demektir. Zengin bir hayat yaşamak ise, iyi insan ilişkileri, anlamlı dostluklar, dostlarla birlikte yenen yemekler, bir konu hakkında saatlerce konuşmak, estetiğin değerini bilmek, gülmek eğlenmek demektir.

Hayata değer katan her şey bizi zenginleştirir. Ama hayatını sadece mal, mülk edinip para biriktirmeye odaklayan insanlar varlıklı olmaya çabalarken fakirleşir. Eckhart Tolle “Kişinin kendi değerini bir eşyaya, sahip olduğu maddi varlıklara bağlayarak tarif etmesinin en büyük yoksulluk olduğunu” söyler.

İnsanın hayatına güzellikleri davet etmesi, estetiğin değerini bilmesi, anlamlı bir hayat yaşaması, iyi ilişkiler kurması ne kadar varlığı olduğuyla değil, hayata ne kadar zengin bir bakış açısıyla baktığıyla ilgilidir. Bu zenginliğe ulaşan insanlar her yaptıklarına zarafet katan, yaşamaktan keyif alan insanlardır. Bu insanlar, sadece kendi hayatlarını değil bizim hayatlarımızı da zenginleştirirler.

Zenginlere Özgü Düşünce Tarzına gelecek olursak;

Siebold kitabında, "Sıradan insanlar, zenginlerin ya şanslı olduklarına ya da dürüst olmadıklarına inandırılmışlardır.” diye yazıyor. “Bu yüzden düşük gelirli kesim arasında, “zengin olmak” sanki ayıplanacak bir şeymiş gibi algılanır. Birkaç düşünce tarzı ise şöyledir;

+ "Eğer kendi ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsanız, bir başkasına da yardım edemezsiniz. Zira sizde olmayan bir şeyi, başkasına veremezsiniz.” 

+ Sıradan insanların düşünce tarzı piyangoya dayalıdır. Zengin insanların düşünce tarzı ise eyleme yöneliktir.

+ Sıradan insanlar geçmişteki mutlu günlerini özler, zenginler geleceği hayal eder.

+ Sıradan insanlar, hayal kırıklığına uğramamak için beklentilerini düşük tutar. Zenginler ise mücadeleden korkmazlar.

+ Sıradan insanlar, para kazanmak için para gerektiğini düşünür. Zengin insanlar ise başkalarının parasını kullanır.

Zengin Alışkanlıkları : Varlıklı Bireylerin Başarı Getiren Rutin Davranışları

Aslında gündelik hareketleriniz, yaşam standartlarınızı öyle bir ele veriyor ki... Mesela bakacak olursak…

1. Zengin insanlar hedeflerini her zaman göz önünde bulundururlar.

"Koyduğu hedeflere her gün odaklanırlar." Varlıklı insanlar sadece aylık ve yıllık hedefler koymakla kalmıyor, aynı zamanda %67si bunları yazarak sürekli odağını orada tutuyor. Ama "dilek"le "hedef"i karıştırmayın, bir şeyi "hedef" yapan iki şart var ; biri "ulaşılabilir" olması, diğeri ise "başlamak için fiziksel bir aksiyon gerektirmesi". Yani yerinizden kalkıp uygulamaya başlayacağınız ve haliyle nihayetinde bitirebileceğiniz bir şey olmalı "hedef", aksi takdirde, hayalperest aleme daldınız mı, o artık "dilek" dediğimiz şeye dönüşüyor.

2. Zengin insanlar "bugünün işi"ni yarına bırakmaz.

"Günlük yapılacaklar listesi tutarlar." Ayrıca sadece liste yapmakla kalmıyor, %67si yapılacakların %70ini aynı gün içerisinde tamamlıyor.

3. TV izlemekle vakit kaybetmezler.

"Günde 1 saat ya da daha az TV izlerler." "Varlıklı insanların vakitlerini ne kadar üretici geçirdiği önemli bir değişken." diyor Corley. Varlıklı insanlar TV izlemekten üstün olmak için kaçınmıyorlar, sadece yapmaları gereken bir diğer alışkanlıklarına yönleniyorlar: okumak, ki bu da tahmin edersiniz ki çok daha üretici bir huy.

4. Zengin insanlar bol bol "okuyor."

Ama eğlence için falan değil, öyle romantik kitaplar, bilim-kurgu vs. gelmesin aklınıza. "Kişisel gelişim onların liste başı." Yaklaşık %88'i gündelik 30 dakikayı kişisel gelişim için okumaya ayırırken, sıradan insanların sadece %2'si günlük 30 dakikasını buna ayırıyor.

5. Zengin insanlar sadece ofis zaman ve sınırları içerisinde değil, başka zaman ve mekanlarda da "iş üstünde" olabiliyorlar." İşlerinin gerektirdiğinden çok daha fazlasını yapıyorlar."

6. Zengin insanlar "gülüşlerine" önem veriyorlar.

Eveettt o kadar üzerine konuşmuşken bence “Nasıl Zengin Olurum” diye soranlara 5 önemli adım da bahsedelim bundan;

Öncelikle şunu unutmayın sabah 9 akşam 6 çalışarak zenginliğe kavuşulamaz. Zenginlik için bir merdiven düşünün, basamakları tek tek çıkacaksınız.

1. Hayal kurun. Zengin olma hayalinden bahsetmiyorum. Sizin başarıdan başarıya koştuğunuz ortamı HAYAL edin...

2. Gelirinizden az harcayın. Böylece BİRİKİM için para kalır. Her ay bir isteğinizden feragat edip bütçeyi kısın.

3. FIRSATI bilmeyen, fırsata erişemez. Zengin arkadaş çevresi kurun, zenginler sosyal ortamda hep FIRSAT ve yatırım konuşur.

4. RİSK almadan zengin olunmaz. Değişimi kucaklayın. Cesaretinizi toplayın, ölçülü, size uygun risk alın.

5. YATIRIM yapmadan para çoğalmaz. Birikiminizi çeşitlendirip uykularınızı kaçırmayacak şekilde yatırıma çevirin. Çalışan para paslanmaz.

BUNLARI DA UNUTMAYIN...

+ ‘Hayalleriniz sizi korkutmuyorsa, doğru hayalleri kurmuyorsunuz’ Richard Branson

+ En büyük zenginlik, en az şeye istek ve ihtiyaç duymaktır.

+ Sahte hayat yaşamayın. Zengin gözükmek kimseyi zengin etmemiş.

+ Zenginler illa zengin olanla değil, ona farklı şekillerde değer katanlarla zaman geçirir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydin ALAS 2017-11-09 12:48:47

Harika bir yazi olmus. Kaleminize saglik.