Gemi neyi ifade eder? Gemi güvenliktir, esenliktir, sığınmadır beraberce. Gemi karadayken değil de tehlikeli sularda boğulmamamızı sağlar, hayat kaynağımız olur. Gemi sınırsız değildir ama genişleyebilir. Batmaz da kolay kolay, eğer içerden ve dışardan bir tahribat yoksa.

Bazen ağır fırtınalarda yükselir alçalır, bazen sağa sola yalfalar, içi su dolar ama tahliye edilir sonra. Gemi huzur verir, tehlikelerden de korur, yalnızlıktan da.

Nasıl desem, İki kişilik bir öğrenci kulübünden bir iş ortaklığına, aile önemli bir gemidir gelecek için mesela. Cinsiyet, geniş aile, bir bina veya site, belki bir din veya ideoloji. Bir sınıf, okul, ilçe, il teşkilatları birer gemidir kıyas ta edilir birbirleriyle. Bir belediye, bir üniversite, bir market, fabrika birer gemidir mesela. Bir şehir, bir ülke. Ya da daha da açalım dünya bir gemi değil midir tüm canlılara.

Biz her birerlerimiz ailede, işyerinde, lokal toplumumuzda, inançta, şehrimizde, ülkemizde ve de tüm dünyanın birer parçası olduğumuza göre bu parçası olduğumuz oluşumun bekasına göre veya yok oluşuna göre davranabiliriz.

Bulunduğumuz gemi adına temsildeyizdir her an. Bir öğretmen mesela komşusuna, pazarcısına “hocam” olur ve eğitim gemisini temsil eder, bir doktor, esnaf veya. Bir bayan bir davranışıyla tüm bayanları onure edebilir, erkek te. Veya bir çocuğun sürpriz başarısı, sınıfını, okulunu, ailesini hatta şehrini onurlandırabilir. Bir soyad insanı üzer veya gururlandırabilir bir vasıtayla.

Demek herhangi bir adımın aidiyetini taşıdıklarını etkiler az ya da çok. Hatta benim bir canlıya kıymam popülasyon terazisini etkiler dünya bazında.

Gemimizin sağlıklı bir şekilde yol alması, kayalara çarpmaması, su almamasında az veya çok muhakkak bir etkimiz olacaktır. Bu geminin bir yönetim sistemi, bir çalışma, güvenlik sistemi olacaktır. Bu sistemlerin ileyişinde her birerlerimizin de katkıları bulunacaktır. Bizzat kaptan olmanın da yolu da açıktır her zaman. Ancak bu seçimle olursa ancak sağlıklı olur, darbe vb yollar sonunda gemiyi batırır. 

İnancınızın temsilcisinizdir mesela. Onu onure de edebilirsiniz lekeleye de bilir. Ülkenizin yurttaşısınızdır, sporda, bilimde mesela ülkenizi gururlandırabilirsiniz. Bir destanın ardına bir mezar taşınız olur belki mühür olma adına yarınlara.

Yaşadığınız binanın kirlenmesini istemezken, kokmasını, yıpranmasını istemezken elbet ülkemizin de bu günü ve geleceği adına zarar görmesini istemeyiz elbet. Çevresine örnek olacak güçlü bir yapıda olmasını neden istemeyelim. Elbet bunu istemeyen pek azdır. Ancak bu birilerince sürekli zorlanacaktır.

Geminin yıpranması adına çok çeşitli etkiler denenecektir. Fırsatlar kollanacaktır ancak her bir sarsıntı birlikte savunulacaktır, ancak birlikle üstesinden gelinir sorunların. Safların sıklığı halayın coşkusu oranında olacaktır ritim gevşediği oranda açılan aralardan sızmalar başlayacaktır. Bu sızmalara dikkat edilmelidir

Seçimler ve bu son referandum doğal organizasyonlarken bunların bir şekilde birer dalgaya, fırtınaya dönüşmesini umanlar olacaktır. Ancak ülkemiz bu tür sınavları çok yaşadı ve bedeller ödedi. Birliğimiz sayesinde fırtınalar aşıldı. 

Çok dikkatli olmalıyız herhangi bir pravakosyona izin vermemeli, sağduyulu davranmamalıyız. 

Umutla birleşmeli birken binleşmeliyiz kardeşlik adına. Ancak aynı gemidekiler birbirlerini kaybetmeyi göze alamazlar...

Saygılarımla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.