Urfa’da Sağlık Çalışanları Kemerle Dövüldü

Sağlıkta şiddet her geçen gün devam ederken buna bir yenisi yine Şanlıurfa’da yaşandı. Son bir hafta içerisinde hastanede 2’si doktor 2 sağlık çalışanının darp edildi ve sağlık çalışanları kemerle dövüldü.

 Umut DELİ

Sağlıkta şiddet her geçen gün devam ederken buna bir yenisi yine Şanlıurfa’da yaşandı. Son bir hafta içerisinde hastanede 2’si doktor 2 sağlık çalışanının darp edildi ve sağlık çalışanları kemerle dövüldü.

Hasta yakınları tarafından kemerle dövüldüğünü ileri süren sağlık çalışanı Necla Saraç, 3 günlük iş göremez raporu almasına rağmen can güvenliği olmadığı gerekçesiyle şikayetinden vazgeçti. Şanlıurfa’da Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hasta yakınları tarafından doktor ve sağlık çalışanlarının darp edilmesine tepki gösterildi. Son bir hafta içerisinde 2’si doktor 2’si sağlık çalışanı olan 4 kişinin darp edilmesine tepki gösteren sağlık çalışanları hastane bahçesinde bir araya gelerek “Sağlıkçılara uzanan eller kırılsın, kadına uzanan eller kırılsın” diyerek slogan attı. Bilgi işlem servisinde hasta yakınları tarafından kemerle dövülerek darp edildiğini ileri süren Necla Saraç, 3 günlük iş göremez raporu almasına rağmen can güvenliği olmadığı gerekçesiyle hasta yakınlarından şikayetçi olmadığını belirterek şunları söyledi.

“Emar sonucunu göstermeye gelen bir hasta yakını doktor dışarıya çık sıra numarası al diye uyardı. Arkadaşımız kapıyı kapatınca hasta yakını kapıyı yumruklamaya başladı. Kapıyı çok yumrukladın kapıyı yumruklayacağına git aşağıya hakkını ara dedim. Çocuğunu aradı ve beni kemerle dövmeye başladı. Şikayetçi oldum ama kendi can güvenliğim açısından davamdan vazgeçtim 3 günlük rapor aldım. Daha öncede bir sağlık çalışanımız darp edildi” diye konuştu.

 Öz Büro İş Sendikası İl Genel Sekreteri Mahmut Karataş, ise “Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet her geçen gün artmış durumdadır. Her gün bir şiddet görmekteyiz ve her gün bir şiddete maruz kalmaktayız. Her gün bir sağlık çalışanımız ve doktorumuz karakollara gidip ifade vermek durumunda kalmıştır. Geçen gün bir arkadaşımız yine darp edildi ve kafasına 6 dikiş atıldı. Hekimlerimizin odaları basılmakta, kapıları yumruklanmaktadır. Bizim devlet yetkililerinden temennimiz hasta hakları korunduğu gibi sağlık çalışanlarının da haklarının ileri düzeyde korunması sağlamasıdır” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2016, 14:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER