Urfa Valiliğinden Kobani açıklaması

ŞanlıurfaValiliği, Kobanı sınır hattında duvar örülmesi amacıyla iş makineleriyle yapılan çalışmaların buraya yönelik askeri harekat hazırlığı olduğu iddiaları üzerine yazılı açıklama yaptı. Bir grup Suriyelinin de sınır hattına yaklaşarak yapılan çalışmayı protesto etmesi üzerine zırhlı araçlarla yoğun önlem alındı.

Urfa Valiliğinden Kobani açıklaması

 

 Şanlıurfa Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamada; “ Milli Savunma Bakanlığı tarafından Suriye-Türkiye sınırında bazı bölgelerde sınıra duvar örme çalışmaları devam ediyor. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ve Suruç- Mürşitpınar sınır hattında duvar örme işlemleri sürerken, Sınır hattında bazı haber yayın organları tarafından ' Türk Askeri hendek kazıp Kobani’ye girdi' şeklinde yapılan haberler asılsızdır” denildi.

 

 Türkiye'nin illegal örgütlerin giriş-çıkışlarına karşı sınır hattında her türlü önlemi almakta kararlı olduğunu ifade eden Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna; “Türkiye Uluslararası anlaşmalar çerçevesinde belirlenen sınıra uygun kalmak şartıyla belirlenen koordinatlarda sınır güvenliği için duvar örme çalışmalarına başladı. Hem Türkiye'nin hem de Suriye'nin sınır güvenliği için yapılan bir çalışma söz konusudur. Sınır güvenliği için yapılan duvar örme işleminde Uluslararası ve iç hukuktan kaynaklanan bir sıkıntı söz konusu değildir. Suriye'de yaşanan gelişmelerin ardından Ceylanpınar ve Mürşitpınar sınır hattından Türkiye topraklarından geçen Tren yolu hattı baz alınarak yapılan duvar örme işlemi tamamen sınırlarımızı korumaktır, Türkiye olarak sınırlarımızı korumak ve tedbirleri almak en doğal hakkımızdır. Yapılan bu çalışma tamamen Muhtemel illegal örgütler tarafından Türkiye'ye giriş-çıkışı önlemeye yönelik alınan tedbirlerdir, sınıra duvar örme işlemi kararlıkla devam edecektir. Bazı yayın organları tarafından iddia edildiği gibi güvenli bölgeye girildiği ve askeri yığınak yapıldığı iddiaları kesinlikle gerçek dışıdır  ' dedi.

 

27 Ağustos 2016 tarihinde bazı basın yayın organlarında “Türk askeri hendek kazıp, Kobani’ye girdi” şeklinde yapılan asılsız haberler üzerine kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulmuştur.

 

Valiliğimiz tarafından Suriye sınırımızda önceden beri devam eden sınır güvenliğini güçlendirme çalışmaları kapsamında çalışmalar devam etmekte olup, Suruç ilçemizdeki Mürşitpınar sınır kapısı bölgesinde de çalışmalar sürdürülmektedir. İki ay önce ihalesi yapılan duvar örme çalışmaları Mürşitpınar sınır kapısının doğusunda bir, batısındaysa 4 kilometre olmak üzere toplam beş kilometrelik bir alanı kapsamaktadır.  Çalışmalar uluslararası koordinatlara göre sınırın sıfır noktasında yürütülmektedir. Hendek kazıldığı iddialarına konu olan çalışmalar ise güçlendirilmiş beton duvarların yerleştirileceği yerlerdeki temel güçlendirme çalışmalarıdır.

 Haberlerde iddia edildiği gibi güvenli bölgeye girildiği ve askeri yığınak yapıldığı iddiaları kesinlikle gerçek dışıdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2016, 02:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER