Urfa dahil 4 ilde "bylock" operasyonu 18 gözaltı

Urfa dahil 4 ilde "bylock" operasyonu 18 gözaltı

Urfa dahil 4 ilde "bylock" operasyonu 18 gözaltı

Bursa’da, FETÖ/PDY’nin sözde ‘insan kaynakları’ sorumlusu olduğu bildirilen ‘Semih’ kod adlı Necati U.’ya ait dijital veriler üzerinden yapılan araştırmalar sonunda terör örgütünde ‘örgüt imamı’, ‘abi’ gibi sıfatlarla görev yapan 24 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bursa, Erzurum, Bitlis ve Şanlıurfa’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda gözaltına alınan 18 şüpheli bu sabah adliyeye çıkarıldı.

Bursa’da geçmiş yıllarda terör örgütünün sözde ‘insan kaynakları’ sorumlusu olarak faaliyet gösteren, 'devletin anayasal kurumlarına, örgüt mensuplarını kriptolamak suretiyle yerleştirmekten' aranan ‘Semih’ kod adlı Necati U. adlı kişiye ait dijital veriler üzerinden yapılan incelemeler devam ediyor. 

Yapılan analizlerde, FETÖ/PDY’nin Bursa’daki hiyerarşik yapılanması içerisinde, terör örgütünün okullarında, dershanelerinde, şirketlerinde, üniversitesinde ve diğer bazı birimlerinde terör örgütü adına imam, abi gibi sıfatlar altında görev yaptıkları tespit edilen 24 kişi hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunuldu. Haklarında gözaltı kararı verilen 18 şüpheli Bursa merkezli Erzurum, Bitlis ve Şanlıurfa’da gerçekleştirilen operasyonla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alındı. Soruşturma ile ilgili 6 kişini arandığı ve gözaltına alınan 18 kişinin tamamının terör örgütün gizli haberleşme sistemi olan ‘bylock’ programını kullandıkları tespit edildi. 

Gözaltına alınan 18 kişi polisteki ifadelerinin ardından bu sabah adliyeye sevk edildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 10:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER