Urfa'da 15 kilo bomba ele geçirildi

Şanlıurfa Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan istihbari çalışma sonucunda kent, kana bulamaya çalışan 8 kişi yakalandı. Operasyonda 15 kilo bomba ele geçirildi.

Urfa'da 15 kilo bomba ele geçirildi

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı tarafından son zamanlarda kentte yaşanan PKK/PYD eylemlerinin önüne geçilmesi ve PKK’lıların yakalanması için yapılan istihbari çalışma sonucunda kenti kana bulamak isteyen 8 kişi düzenlenen operasyonla ele geçirildi. Operasyonda 15 kilo TNT (Bomba) ele geçirildi.

 

Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, elde edilen bir istihbaratı değerlendirmek üzere harekete geçti. 14 Mayıs 2016 günü Şanlıurfa’nın Harran, Birecik ve Viranşehir ilçelerinde yapılan operasyonda, silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından aranan ve ayrıca PKK/PYD  örgütüne, eleman temini, silah ve mühimmat ile çalıntı araç sağladıkları bilgisine istinaden, M.E.A., Ş.M., ile A.H. isimli şahısları düzenledikleri başarılı operasyon ile yakaladı.

 Harran ilçesinde yakalanan M.E. M isimli şüpheli ile birlikte (1) adet 7.62 mm çapında Kaleşnikof piyade tüfeği, (2) adet şarjör, (60) adet 7.62 mm çapında fişek ile plakasız çalıntı kamyonet ele geçirildi.

 Ayrıca, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde elde edilen istihbari bilgi neticesinde, yol kenarında yapılan aramada, patlatılmaya hazırlanmış şekilde (15 Kg.) ağırlığında TNT patlayıcı madde ile boş arazide yapılan aramada toprağa gömülü şekilde bir sırt çantası içerisinde, PKK/PYD örgütü mensuplarına ulaştırılmak üzere hazırlanmış 480 adet 7.62 mm çapında Bixi makinalı tüfek mühimmatı ele geçirildi. Mühimmata olay yerinde el konulurken ele geçirilen (15 Kg.) TNT patlayıcı madde ise olay yerinde gerekli güvenlik önlemleri alınmasının ardından olay yerinde patlatılarak imha edildi.

 Öte yandan is, 12 Mayıs 2016 günü Şanlıurfa’nın Suruç ve Karaköprü ilçesi ile Gaziantep ilinde bulunan bazı şahısların Suriye/Halep/Ayn (Kobani) bölgesinde faaliyet gösteren PKK/PYD örgütüne, yardım yataklık yaptıkları, eleman ve malzeme temin ettikleri ve örgütün propagandasını yaptıkları öne sürülen 8 şahıs dan 6’sı çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak Şanlıurfa E Tipi Kapalı Cezaevine konuldu.

 

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER