04 Ağustos 2016 Perşembe 14:59
TİGEM’de Anız Yangını

 Her yıl alışkınlık hale getirilen ve önüne bir türlü geçilmeyen anız yangınlarına bir yenisi de TİGEM’den geldi. İddiaya göre, TİGEM’de görevliler tarafından tarladaki anızlar yakılarak birçok canlının yanı sıra toprağın yok olmasına neden oldu.

RUHA EKOLOJİ MECLİSİ KENT KOMİSYONU SESİZ KALMADI

TİGEM’de yaşanan anız yangınına sesiz kalmayan Ruha Ekoloji Meclisi Kent Komisyonu, bir açıklama yaparak durumu kınadı.  Ruha Ekoloji Meclisi Kent Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada; “ Yaz aylarıyla birlikte basta ilimiz olmak üzere bölgemizde anız yakma olayları sık olarak görülmektedir. Tarlalardan ikinci hatta üçüncü ürün alabilmek için anızların doğalında toprakta çürümesi beklenmemekte bunun yerine yakılmamaktadır. Sürdürülebilir doğal tarım tekniklerin de anız yakmak son derece yanlış bir yöntemdir. Yakma sonucu karşılaşılan zararların çoğunu telafi etmek mümkün değildir. Anız yakmanın zararlarını şöyle sıralamak mümkündür.

Anızın yakılması ile topraktaki organik madde yakılarak yok edilmektedir. Organik maddenin bir ayrışma ürünü olan humus, bitkilerin gelişmesi için gerekli olan bitki besin maddelerinin bir kısmının kaynağını oluşturur. Organik madde toprakta yağış sularının emilmesini ve tutulmasını sağlamaktadır

Toprakta kümeleşmeyi temin ederek erozyon ile taşınmasını önlemektedir. Toprağın iyi havalanmasını sağlamaktadır. Topraklarımızda zaten %1’den daha az olduğu belirlenmiş olan organik madde, bitkisel bir artık olan anızın yakılması ile giderek yok edilmektedir. Kısaca organik madde miktarının azalması veya yok edilmesi toprakları daha verimsiz bir hale getirmektedir.

Sap ve anızların yakılması ile bitki büyümesini teşvik eden Karbon ve azotun kaybı da artmaktadır. Anız yakmanın diğer bir zararı toprak yüzeyinde bulunan mikroorganizmaları öldürmesidir. Oysa toprakta bulunup gözle görülmeyen bu canlıların faaliyetleri sonucunda organik madde parçalanır, ayrışır ve humus dediğimiz şekle dönüşür. Yapılan denemelerde anız yakımı ile ilk yılda kök çürüklüğü hastalığında azalma olduğu, ancak ikinci yıl bu hastalığın daha da arttığı görülmüştür. Anız yakılmasının en önemli zararlarından birisi de toprağı su ve rüzgar erozyonuna daha hassas bir duruma getirmesidir. Çünkü anız, yağışların şiddetle toprağa düşmesini engeller; yüzey akış hızını azaltır, toprağa sızmasını sağlar. Böylece erozyonu önler. Anızların yakılmasıyla hayvan yemi olarak kullanılmasından başka, birçok yararı olan sap saman yok edilmektedir. Anızların yakılması hava kirliliğine neden olur. Anız yangınları komşu tarla, bahçe, çit, telefon direkleri, orman, koruluk, ağaçlık alan gibi yerlere büyük zarar vermektedir. Anız yakımı doğal dengeyi de bozmaktadır. Yaban hayvanları yuvalarını terk etmekte veya ölmektedir

Devletin anayasa maddesine yerleşmiş anız yakma yasaklarını yine devletin kendi kurumu olan TİGEM her yıl yapmaktadır. TİGEM’ in elinde onlarca bu iş için alınmış makinalar olmasına rağmen her yıl bu toprak katliamını gerçekleştirmektedir. Biz İl çevre Müdürlüğü’nü bu konu hakkında göreve çağırıyor TİGEM hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istiyoruz” ifadelerine yer verildi.

Son Güncelleme: 04.08.2016 15:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.