Süleyman Şah Operasyonundaki gerçek!

Süleyman Şah türbesinin Türkiye'ye getirilmesinin ayrıntılarını Şanlıurfa Emniyet Müdür Eyüp Pınarbaşı Urfanatik Gazetesi Haber Müdürüne anlattı.

Süleyman Şah Operasyonundaki gerçek!

 Umut DELİ

Süleyman Şah türbesinin Türkiye'ye getirilmesinin ayrıntılarını Şanlıurfa Emniyet Müdür Eyüp Pınarbaşı Urfanatik Gazetesi Haber Müdürüne anlattı.

Pınarbaşı, "Şanlıurfa'nın Suriye'ye en yakın İl olması nedeniyle olası bir saldırının önlenmesi için gerek şahsım gerek ise silah arkadaşlarım gece gündüz çalışarak Şanlıurfa'mızı huzur şehri olması için çalışıp örnek ve doğuda olmasına rağmen en güvenli il olmasını sağladık ve sağlamaya da devam edeceğiz" dedi.

9 Ekim 2014 tarihinde Suriye’nin Kobani bölgesinde YPG güçleri ve IŞİD arasında çatışmalar başlamış ve bu çatışmalar yaklaşık 6 ay sürmüştü. Saldırıların her geçen gün arttığı Kobani’de binlerce sivil vatandaş Şanlıurfa’ya kaçarak sığınmışlardı.

 ÇOĞUNLUĞU KADIN VE ÇOCUKLAR OLDU

IŞİD ile girilen şiddetli çatışmalarda gençler ve yaşlı erkekler bölgede kalarak kendi evlerini korumaya çalışırken Kobani’ den sadece kadın, yaşlı ve çocuklar Şanlıurfa’ya gelerek burada güvenliğe alınıp her türlü ihtiyaçları Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından karşılanarak yardımcı olunmuştu.

550 BİN SURİYELİ URFA’DA

Suriye’deki Kobani, Tellebiyad, Resul Ayn bölgelerindeki çatışmalardan kaçan resmi olmamakla birlikte kayıtlı ve kayıtsız toplam 550 Bin Suriyelinin geldiği Şanlıurfa’da güvenlik önlemlerinin arttırılması da beraberinde getirildi. Kayıtsız olarak gelen Suriyelilerin olası bir kentte yaşatacağı olumsuz hareketlerin önlenmesi için Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü düğmeye basarak Müdür Eyüp Pınarbaşı’nın koordinasyonunda kentte birçok örgüt olayları önlenmiş ve Jandarma bölgesinde bile Emniyet personeli zırhlı ve güvenli bir şekilde görevlerini icra ederek halkın güvenliğini sağlamış ve sağlamaya devam ederek kentin güvenli olmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürüyor.

BAŞARILI OPERASYON İLE SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ TAŞINDI

Kobani ’deki çatışmalar 6 ay gibi bir süre bölgede şiddetli yaşanırken Dünyanın ilk ve tek ülkesinde toprağı olan Türkiye’nin Suriye’deki Süleyman Şah Türbesinin taşınması kararının alınması ön görülmüş ve 22 Şubat 2015 tarihinde gece gerçekleşen operasyon ile başarılı bir şekilde taşınması sağlanmıştı.

URFA POLİSİ SÜLEYMAN ŞAH OPERASYONUNDA BÜYÜK FACİAYI ÖNLEDİ

22 Şubat 2015 tarihinde gerçekleşecek Süleyman Şah Türbesinin taşınma operasyonunun gerçekleşmesinde büyük bir faciayı önleyen Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ekipleri burada yol güzergâhına döşenmiş 2 bombayı imha ederek faciayı önlemiş ve operasyonunun seyrini değiştirerek katliamı önlemişti.

MÜDÜR PINARBAŞI, 4 AY SINIR BÖLGESİNDE KALDI

Kobani’de yaşanan çatışmalar devam ederken bölgede bizzat güvenliği an be an takip etmek için 4 ay evine gitmeyen Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, ekiplerin başında durarak Kobani’ den veya IŞİD üzerinden gelecek bir saldırının önüne geçmek için bölgeden ayrılmadı.

550 BİN SURİYELİ VAR AMA CAM SİLİCİ YOK!

 Türkiye’nin birçok ilinde bulunan Suriyeliler kentte kırmızı ışıklarda durarak cam silmek için sürücüleri rahatsız ettiği gibi birçok hırsızlık olayının da gerçekleşmesine neden olan bazı Suriyelilerin örneği Şanlıurfa’da yaşanmadı. Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı’nın talimatı ile sokakta vatandaşları rahatsız edici ve canına veya malına zarar verebilecek Suriyelilerin önlenmesi için özel ekip kuran Müdür Pınarbaşı, yaptığı bu çalışma ile Türkiye’de örnek il oldu.

KAÇAKÇILIĞIN ÖNLENMESİNDE TÜRKİYE BİRİNCİSİ URFA!

Yine göreve geldiği günden itibaren Şanlıurfa’da kaçakçılık olaylarının önlenmesi için Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliğine talimat veren ve çalışmaları an be an yakinen takip eden Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, Şanlıurfa’da göreve geldiği günden itibaren yapılan operasyonlarda 8 Milyon kaçak sigaranın önlenmesine vesile olmuş ve Türkiye’de kaçakçılık olayının önlenmesinde en başarılı il ve Emniyet Müdürlüğü Şanlıurfa oldu.

ŞEHİTLERİN FAİLLERİ VE YARDIMA YATAKLIK EDENLER YAKALANDI

2015 yılı içerisinde 2 polis memuru Ceylanpınar’da, 2 polis memuru ise Balıklıgöl Devlet Hastanesinde görevde iken şehit edilen Polislerin faillerinin yakalanması için yine Müdür Pınarbaşı özel ekip kurdurmuş ve başında görev alarak saldırganları ve yardım yataklık edenlerin dahi yakalanmasını sağlamıştı.

URFADA EROİN KULLANIMI BİN'DE BİR

Son zamanlarda Şanlıurfa'nın gündeminde yer alan ve kamuoyunda binlerce kişinin uyuşturucu kurbanı olduğu söylemlerinin asılsız olduğunu araştırmayı yapanların alkol, bali gibi. İnsan vücuduna zarar veren maddelerinde yapılan araştırmalarda bu oranı da kattıkları ortaya çıktığını belirten Şanlıurfa Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı, "Urfa'da Eroin kullanımı yoktur acı ama gerçek Urfa'da esrar kullanımı yaygındır buda bölgenin ailesine yakınına olan bağı ve korkusundan dolayı gizli yapılmaktadır bir çok ilde köşe başında madde kullananlar mevcut ama hamdolsun Urfa'mızda böyle bir şey söz konusu değil"  dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2016, 10:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
he lo sen öyle düşün
he lo sen öyle düşün - 4 yıl Önce

Urfada neler dundugunu sen bilmiyorsun herhalde vAllahi cok kişi eroin de kullanıyor balide içi yorlar o kadar hirsizlik oluyor sen yat müdür beyy

SIRADAKİ HABER