SES ’den iş bırakma eylemi

Şanlıurfa Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) tarafından çatışmanın yaşandığı bazı illerde yaşanan olaylara ilişkin Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yapılarak oturma eylemi gerçekleştirildi.

 Umut DELİ

Şanlıurfa Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) tarafından çatışmanın yaşandığı bazı illerde yaşanan olaylara ilkin Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yapılarak oturma eylemi gerçekleştirildi.

SES Şanlıurfa Şubesi Eş başkanı Dr. Reşat Doğan, burada yaptığı açıklamada: “ Bugüne kadar 7 ilde, bir buçuk milyona yakın kişinin yaşadığı 18 ilçede onlarca mahalleyi kapsayacak şekilde toplamda 54 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bölgede ilk olarak 16 Ağustos'ta Varto'da başlayan sokağa çıkma yasakları adı altında uygulana ablukalar şu an Cizre, Silopi, Nusaybin, Sur ve Dargeçit olmak üzere 5 ilçede devam etmektedir.

YASAKLAR TOPLAMDA 200 GÜNÜ GEÇTİ!

10 Aralık 2015 verilerine göre başlatılan özel savaş konsepti çerçevesinde bugüne kadar toplam 325 yurttaş yaşamını yitirdi. Bu sayı sadece sivil ölümleri kapsamakta olup toplam sonuç ise çok daha korkunçtur. Bu uygulamalar ile halk sıkıyönetim dönemlerinde bile örneğini görmediğimiz orantısız bir şiddete maruz bırakılmaktadır. Başta yaşam hakkı olmak üzere halkın beslenme, su, elektrik, sağlık hizmetine ulaşma/bu hizmetlerden yararlanma gibi temel hakları ihlal edilmeye devam edilmektedir. Öğretmenler hizmet içi eğitim gerekçesiyle kentlerden gönderilirken, sağlık emekçilerine de "hazır olun" yönünde talimatlar verilerek adeta yaşananların daha da ağırlaşacağı ilan edilmiştir. Hastaneler ve okullar özel harekat polisleri tarafından adeta işgal edilmiş ve askeri karargaha çevrilmiştir.

 Oysa hastaneler polis ve asker ablukasına alınırken, etik ilkelere göre mesleğini yapmaya çalışan sağlık emekçileri her türlü baskı ve şiddete maruz bırakılırken. halkın sağlık hakkı engellenirken ne yazık ki; Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ise sorumlu olduğu halkı sağlığını ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını, can güvenliğini ve yaşam hakkı başta olmak üzere en temel insani haklarını göz ardı ederek adeta savaş bakanı gibi hareket etmektedir.

Asker ve polis tarafından hastanelerin üs olarak kullanılmasına, ambulansların yaralılara giderken polis tarafından engellenmesine, halkın hastanelere erişememesine, acil servislerin önünde zırhlı araçların konuşlanmasına, sağlık emekçilerinin öldürülmesine ve yaralanmasına, hastanelere roketlerin isabet etmesine dair Sağlık Bakanlığı'nın olumlu bir girişimi bulunmadığı gibi hukuka aykırı uygulamaların emekçilere dayatılması söz konusudur. Sağlık Bakanı, hukuka aykırı bu uygulamaların bir an önce sonlanması ve halkın sağlık hakkının tanınması için uğraşmak ve sağlık emekçilerinin şiddetten uzak biçimde insanca çalışma ve yaşam hakkının gereklerini yerine getiremediği noktada hesap vermelidir. Bizleri öldüren ve tehdit eden, halkın sağlık hakkını, yaşam hakkını, beslenme ve temiz suya erişim hakkını ihlal eden AKP'nin savaş politikalarına karşı bugün 1 saat iş bırakıyoruz.

Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının can güvenliği için bugün 1 saat yaşamdan ve barıştan söz edeceğiz. Ve savaşa inat sağlık için barış şart diye haykıracağız. Halkın sağlık hakkına ulaşımını ve sağlık çalışanlarının can güvenliğini ortadan kaldıran savaş politikalarına karşı mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz” ifadelerine yer verdi.

Yapılan basın açıklamasının ardından grup 5 dakikalık oturma eyleminin ardından sesiz ve olaysız bir şekilde dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2015, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER